28.07.2023

Відбудова, але не та – головні запеклі проблеми для українського бізнесу

Рада бізнес-омбудсмена (РБО) загострює фокус своєї роботи і продовжує надалі слугувати оборонцем законності у стосунках підприємців з державою. Про це свідчить поступове зростання кількості запитів бізнесу до установи. Водночас Рада пов’язує таку тенденцію з пожвавленням підприємницької діяльності, з одного боку, та намаганням державних органів нав’язати свою волю – з другого боку.

Протягом квітня-червня 2023 року РБО отримала 361 скаргу компаній щодо недобросовісної поведінки державних органів та закрила 182 справи. Станом на кінець липня розслідування 185 справ триває. Важливим показником, що оцінює якість роботи установи, є сума фінансового ефекту, яку Рада допомагає бізнесу повернути. У другому кварталі фінансовий ефект склав 105 млн. грн. А з початку діяльності Раді вдалося заощадити для фірм майже 25 млрд. грн.

Найбільш поширеною категорією скарг бізнесу у звітному кварталі були податкові питання. Вже чотири квартали поспіль, незважаючи на тривалість повномасштабної війни, їх кількість складає 70% від усіх звернень до установи. З огляду на часткове впровадження рекомендацій РБО, виданих Мінфіну та ДПС України за результатами розслідування за власної ініціативи, кількість випадків блокування накладних дещо зменшилась (з 34% у I кв. 2023 року до 21% у II кв. 2023 року). Бізнес-омбудсмен позитивно відзначив запровадження з липні 2023 року  процедури адміністративного оскарження рішень про ризиковість платників та неприйняття таблиць даних, що була однією з основних рекомендацій для полагодження СМКОР. Разом з цим, за сприяння РБО та співпраці зі стейкголдерами можливим нарешті стало застосування податкових пільг як для підприємців з тимчасово окупованих/деокупованих територій, так і вітчизняних виробників БПЛА.

Друга поширена категорія скарг стосувалась недобросовісної поведінки державних органів – 9 % звернень. Підприємці повідомляли Раді щодо процесуальних зловживань та бездіяльності Національної поліції та органів Прокуратури. Бізнес-омбудсмен зазначає, що представники держави продовжують використовувати кримінальні провадження як інструмент тиску на бізнесу, що повертає Україну набагато далі у минулі десятиліття та перешкоджає розвитку не лише розвитку вільної економіки, а й процесам відновлення.

«Не зважаючи на всі законодавчі реформи минулих літ, у головах багатьох слідчих і прокурорів далі сидить совок: держава, якій всі винні для перших, і тінь «загального нагляду за законністю» для других. Доки такі підходи винагороджуються по ієрархії (формально і неформально) саме вони, а не європеїзовані закони будуть визначати поведінку», — Роман Ващук, бізнес-омбудсмен.

РБО посилює взаємодію з усіма стейкголдерами, що залучені в процеси європейської інтеграції України та її майбутню відбудову від наслідків повномасштабної агресії рф. Бізнес-омбудсмен та його заступниця стали учасниками цьогорічної Конференції з питань відновлення України в Лондоні та запропонували допомогу для захисту прав учасників процесу відбудови перед державою. Цього напрямку також стосується співпраця РБО з Агентством відновлення України, яка поступово набирає обертів. Рада готова братися за скарги бізнесу щодо порушень, пов’язаних з втіленням перших інфраструктурних проєктів з відбудови вже сьогодні.
У звітному кварталі поштовху отримала й співпраця РБО з Офісом з розвитку підприємництва та експорту і національним проєктом Дія.Бізнес. Окрім інформаційної сторінки, що Рада має на порталі Дія.Бізнес, плануються спільні вебінари та заходи на підтримку бізнесу з початком нового бізнес-сезону.
Вже вісім років РБО пліч-о-пліч розвивається з українським бізнесом та удосконалює свій інструментарій. Рада має відповідний досвід у медіації між бізнесом і державою та напрацьовані крізь роки дієві механізми взаємодії з держорганами.  Це дозволяє їй досягати відчутних результатів у розв’язанні проблем підприємців. Зважаючи на неодмінно скору Перемогу України над російським агресором, Рада готова й надалі продовжувати свою правозахисну місію та пропонує своє надійне плече  бізнесу у випадку можливих зловживань з боку держорганів.

Подати скаргу до РБО можна через форму на вебсайті: https://boi.org.ua/podaty-skargu/. Надіслати питання щодо роботи Ради або розгляду скарги можна у Телеграм-чат за номером: +380 (99) 237 37 37.

Читати звіт за посиланням.

Наступна новина: Зустріч Агентства відновлення та Ради бізнес-омбудсмена з компаніями-членами EBA