16269

28.08.2023

Бізнес-омбудсмен про ПДВ: зупинення стабілізовані та зменшувати треба ще в рази

25 серпня 2023 року відбулася зустріч Ради бізнес-омбудсмена з керівництвом Міністерство фінансів України, Державна податкова служба України та Головою Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Головним акцентом зустрічі була проблематика ПДВ, рекомендації РБО в цій сфері та найближчі зміни до Постанови № 1165.

В зустрічі взяли участь, зокрема, Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, Заступниця міністра фінансів Світлана Воробей, Виконуючий обов’язки заступника Голови Державної податкової служби України Євген Сокур, бізнес-омбудсмен України Роман Ващук, заступниця бізнес-омбудсмена Тетяна Коротка.

Основна увага була приділена останньому проекту змін до Постанови №1165 для забезпечення максимального ефекту щодо зменшення кількості платників податків, які стикаються із зупиненням податкових накладних. Так, РБО наполягала на максимально широкому застосуванні показників позитивної історії платника податків згідно з раніше узгоджених в рамках робочих груп пропозицій, що дозволило б перейти до дійсної діджиталізації роботи СМКОР. Водночас, з метою недопущення ухилення від сплати податків, допустимими є розумні застереження для протидії відвертим маніпулюванням системою, тому було узгоджено їх напрацювати (але таким чином, щоб не змінювалася суть змін та позитивний ефект від них для бізнесу).

Бізнес-омбудсмен відмітив позитивні аспекти руху по ряду рекомендацій РБО, зокрема: щодо запровадження адміністративного оскарження рішень про ризиковість платника та відмов у врахуванні таблиць даних; щодо покращення функцій аналізу та прогнозування щодо зміни законодавства; щодо активної залученості ВРУ для вирішення проблем; щодо доступності даних про ключові показники (запровадження профілю платника), що очікується найближчим часом.

Водночас, пан Ващук відзначив, що хоча фактично кількість платників, які щомісячно страждають від блокування накладних суттєво зменшилася (у порівнянні з жовтнем-груднем 2022 року), стабілізація зупинилася на рівні в 3-4 рази вищому від бажаного. Згідно з даними за другий квартал 2023 року, 28% підприємств стикалися з зупиненням ПН/РК, що все ще неприйнятним.

Подальший простір для розвитку очевидний. Згідно з раніше озвученого Головою Комітету ВРУ метою є біля 0,2% зупинених ПН/РК, відповідно до позиції бізнес-омбудсмена це має бути також менше ніж 10 тис бізнесів щомісячно (зараз біля 24 тис.).

Слід розуміти, що кожна процедура підтвердження по податковій накладній, щодо таблиці даних чи виключення з ризикових фактично являють собою мікро-перевірку платників, результатами яких часто є (згідно неформальних вимог податкової) безпосередні коригування показників розрахунків з бюджетом (відмова від податкового кредиту, сплата податків до бюджету).

Учасники зустрічі домовились надалі знаходитися в тісному та відкритому діалозі задля вирішення болючих для бізнесу питань та розвитку привабливості українського бізнес-середовища.

Нагадуємо, що раніше, за результатами розслідування за власною ініціативою РБО надало цілу низку рекомендацій щодо покращення системи реєстрації податкових накладних: bit.ly/3z8swX5

Наступна новина: Статус бізнес-омбудсмена закріплений в законі про інвестнянь №8138