To develop and publish the Action Plan to address widespread (systemic) grounds for which numerous i…

To develop and publish the Action Plan to address widespread (systemic) grounds for which numerous illegal decisions are made by regional level commissions subsequently cancelled by courts. Such action plan may include: 18.1.    measures aimed at improving regional and central level commissions effectiveness (more substantiated reasoning of decisions, etc.);  18.2.    measures aimed at improving the quality of representation of tax authorities in courts in such cases;  18.3.    initiating amendments to legislative provisions, which are vague, inconsistent, or ambiguous.

Based on the report:

State:

State Tax Service of Ukraine,

Status:

In process

— коментарі: В ході обговорення з Мінфіном та ДПС у грудні 2020 р. ДПС запевнила, що відповідна робота й так ведеться. ДПС запропонувала повернутись до цього питання через певний розумний строк, і тоді, ймовірно, ДПС зможе надати РБО інформацію, яка свідчитиме про певну позитивну для ДПС динаміку в цій категорії спорів, а також про те, що типові помилки, які призводять до систематичного визнання протиправними рішень про відмову у реєстрації ПН/РК, узагальнюються та доводяться до відома тер. органів для їх врахування у роботі.

Open info Close info

Next recommendation: Revoke the SFS’s letter dated November 29, 2019, No. 35/99-99-11-04-04-18, the letter of the Ministr...