13261

31.05.2019

Закликаємо комунальні підприємства виставляти зрозумілі рахунки

Природні монополії: ринкові бар'єри/ зловживання Харківська обл.

Об’єкт скарги: Комунальне підприємство «Кривбасводоканал» («Кривбасводоканал»)

Суть скарги: До Ради звернулося ДП «Фрештекс Україна» з Криворіжжя, яке займається обробкою та фарбуванням текстильних матеріалів. На думку Скаржника, «Кривбасводоканал» завищував йому оплату за відведення додаткових обсягів стічних вод, що утворилися від випадання атмосферних опадів та сніготанення. 

Скаржник є комерційним споживачем послуг «Кривбасводоканалу» з централізованого водопостачання та водовідведення. Зазначені послуги надаються на підставі договору та правил  затверджених міською радою. Законодавство передбачає випадки, коли споживачі мають сплачувати за послуги не тільки з централізованого відведення використаної води, але з додаткових обсягів стічних вод, що утворилися від атмосферних опадів. Наприклад, це правило працює у разі, коли підприємство має у власності земельну ділянку або будівлю, опади з якої відводяться у міський водогін. 

«Кривбасводоканал» нараховував Скаржнику оплату за послуги з відведення додаткових стічних вод, сума яких складала від декількох гривень до декількох тисяч гривень за місяць. При цьому законодавство передбачає, що вартість послуг має визначатись, виходячи з обсягів опадів у конкретному місяці. Тобто, чим більший обсяг атмосферних опадів, тим більша сума має бути в рахунку. Однак, як зазначав Скаржник, суми до сплати, виставлені «Кривбасводоканалом» не завжди співвідносилися з обсягом опадів у відповідному місяці. 

Скаржник, не погоджуючись із існуючою практикою, звернувся до Ради та просив забезпечити прозорий модель нарахування оплати за відведення цієї категорії стічних вод. 

Вжиті заходи: Рада письмово попросила Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (Мінрегіон) висловити свою думку. Крім того, інспектор Ради неодноразового обговорював скаргу з зазначеними установами. Відповідно до позиції НКРЕКП, в діях «Кривбасводоканал» не було виявлено порушень ліцензійних умов з постачання відповідних послуг. Втім, на думку Мінрегіону, законодавство у цій сфері є застарілим та потребує вдосконалення. Фактично недосконалість діючого законодавства в цій сфері дозволяє постачальниками відповідних послуг зловживати під час розрахунку вартості. На підставі зібраної в ході розслідування інформації інспектор Ради дійшов думки, що у цій ситуації може мати місце порушення законодавства про захист економічної конкуренції, та рекомендував Скаржнику звернутись до Антимонопольного комітету України (АМКУ). Підприємство направило відповідну Скаргу, Рада також надала свою позицію. На підставі поданої скарги АМКУ розпочав збір інформації з цього питання.

Результат: Після досить тривалого листування з АМКУ розпочато розгляд справи за ознаками вчинення «Кривбасводоканалом» порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Рада сподівається, що розгляд АМКУ цієї справи сприятиме вирішенню системної проблеми щодо відведення вод, які утворились від атмосферних опадів. Зазначене питання актуальне не тільки для Кривого Рогу, але й для решти міст України.

Наступний кейс: ДФС скасувала донарахування на майже півмільйона гривень підприємству, що входить до групи компаній «Winner»