13278

08.08.2019

За сприяння Ради «Пласт» продовжив оренду земельної ділянки

Дії органів місцевого самоврядування та мерів: Виділення земельних ділянок Миколаївська обл.

Скарга на: Миколаївська обласна державна адміністрація (Миколаївська ОДА)

Суть скарги: До Ради зі скаргою на бездіяльність Миколаївської ОДА звернулася компанії з французькими інвестиціями «Пласт». Забігаючи на перед, зазначимо, що земельні питання залишаються чи найбільш гострою проблемою у відносинах бізнесу з місцевими органами державної влади. Як виявилось, ця скарга не стала винятком.

З 2017 року підприємство орендує земельну ділянку поблизу кар’єру, де видобуває мінеральну сировину – каолін. Після збагачення каолін-сирець використовується для виробництва кераміки. Продукція компанії експортується до багатьох країн світу.

За деякий час до завершення дії договору оренди, підприємство звернулося до Миколаївської ОДА для його пролонгації. Натомість, Миколаївська ОДА майже рік ігнорувала звернення Скаржника. Так, компанія протягом 2018-2019 років 5 разів зверталася до Миколаївської ОДА з приводу подовження оренди, однак всі звернення були марними. Попри, фактичну відмову у продовженні строку дії оренди, Скаржник продовжував платити оренду плату.

Розуміючи, що подальші звернення не матимуть практичного сенсу, Скаржник звернувся за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена Більше того, порушена проблема вже була предметом уваги посольства Франції в Україні.

Вжиті заходи: Під час розслідування скарги відповідальний інспектор Ради дослідив «історію» проблеми. Зокрема, нас цікавило чи існують конкретні юридичні перепони для продовження строку дії договору оренди (як то порушення умов договору в частині сплати оренди, нецільового використання земельної ділянки, прийняття органами державної влади чи місцевого самоврядування тих чи інших рішень про недоцільність продовження строку дії оренди). Не знайшовши бодай будь-яких видимих причин для відмови у продовженні строку дії договору оренди, відповідальний інспектор Ради неодноразово письмово звертався до Миколаївської ОДА та наголошував на необхідності дотримання принципу належного адміністрування. Цей принцип вимагає від органів державної влади діяти у максимально послідовний та передбачуваний спосіб, а будь-яке негативне рішення для приватної особи повинно бути мотивованим. Додатково інспектор Ради навів релевантну практику Європейського Суду з прав людини, яка ілюструє схожі випадки та містить критику суду в адресу держав, які не забезпечують дотримання належного адміністрування у такій важливій сфері, як користування земельною ділянкою. Додатково, відповідальний інспектор Ради відвідав Миколаївську ОДА із робочим візитом, під час якого наголосив на необхідності практичного втілення принципу належного адміністрування у щоденну роботу Миколаївської ОДА.

Результат: За сприяння Ради, Миколаївська ОДА нарешті подовжила договір оренди кар’єру. Скаржник подякував команді Ради за допомогу у вирішення справи.

Наступний кейс: ДФС скасувала донарахування майже 7 млн. грн. виробнику солодощів