27.08.2019

За неефективне розслідування справи правоохоронця позбавили премії

Національна поліція: бездіяльність Запорізька обл.

Скарга на: Головне управління Національної поліції у Запорізькі області (Запорізька Нацполіція) 

Суть скарги: Рада отримала скаргу на неефективне досудове розслідування кримінальної справи від власника гаражного кооперативу у Запоріжжі.

За словами Скаржника, гаражний кооператив, ринкова вартість якого сягає 8 млн. грн, ще з початку дев’яностих був ласим шматочком для багатьох зацікавлених осіб. Загалом власник зо три десятки разів звертався до правоохоронців – кооператив намагалися захопити. 

І от на початку 2018 року стався епізод, про який йшла мова в зазначеній кримінальній справі. Холодним недільним ранком власнику кооперативу зателефонували і повідомили, що комплекс захопили рейдери. Прибувши на місце, він побачив, що центральний в’їзд на територію заварили, бокові ворота зламали, а поруч поставили будку-касу для бажаючих проїхати в кооператив. За словами Скаржника, біля заблокованого адмінкорпусу чергували декілька озброєних людей в чорній уніформі. Коли власник до них наблизився, почув в свою адресу нецензурну лайку та погрози вбивства. Почалася бійка. Один з нападників дістав пістолет. 

У цей момент прибув патруль Поліції. Зброю сховали, але лайка і погрози не зупинилися. Коли почали шукати сторожа, виявилося, що рейдери ще на передодні ввечері, погрожуючи зброєю, замкнули його у коморі. Тримали його там до ранку, поки велися всі монтажні і демонтажні роботи на території кооперативу.

Скаржник наполягав, що документи, пред’являнні новими власниками поліцейським, були підробними. За заявою скаржника Нацполіція розпочала слідство щодо самовільного захоплення майна. Тим часом гаражний кооператив функціонував на користь нових господарів.  

Проте слідство було неефективним. Підприємство скаржилося, що справа зовсім не рухається. На численні запити відповідали відписками. Коли сплинув майже рік, підприємство звернулося за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: З перших днів отримання скарги, інспектор встановив регулярну комунікацію зі слідчим управлінням Запорізької обласної поліції. 

Для забезпечення результату, Рада письмово звернулася до Запорізької Нацполіції і Прокуратури Запорізької області із приводу недобросовісної поведінки правоохоронців. 

Результат: Обласна прокуратура безпрецедентно швидко зреагувала на звернення Ради, і уже за кілька днів повідомила, що керівника місцевої прокуратури вирішили покарати та позбавити премії.

Майже чотири місяці тривав розгляд скарги Радою. За цей час, скарга стала предметом розгляду Головного слідчого управління Національної Поліції України. Керівництво Нацполіції одного із районів міста Запоріжжя отримало офіційне попередження з приводу неефективного досудового розслідування кримінального провадження, а слідчий отримав відповідні вказівки. Хоча остаточного процесуального рішення ще не прийнято, Рада перебуває на зв’язку зі Скаржником, і сподівається, що після докладених спільних зусиль, ця історія матиме логічне завершення на користь добросовісних власників майна.

Наступний кейс: Одеська митниця повернула 1,3 млн. грн. переплат імпортеру шин