Об’єкт скарги: Національна Комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)
Суть скарги: У лютому 2016 року до РБО з колективною заявою звернулася асоціація Інтернет-провайдерів. Вона скаржилася на бездіяльність НКРЕКП щодо порушень власниками об’єктів інфраструктури ліцензійних умов та необґрунтованого завищення тарифів.
У маленьких містах та селах проводити Інтернет досить складно. Для того, щоб забезпечити кінцевих споживачів Інтернетом, провайдери використовують існуючі електричні та телекомунікаційні мережі, сплачуючи за доступ власникам об’єктів інфраструктури. Вартість доступу повинна розраховуватися відповідно до затверджених методик.
Проте, за словами Скаржника, деякі власники об’єктів інфраструктури встановлювали неринкові суми оплати. Крім того для різних провайдерів однакові послуги коштували по-різному. Таким чином, для частини гравців ринку надання послуг Інтернет-зв’язку ставало економічно необґрунтованим. А пересічні користувачі найвіддаленіших куточків України просто залишалися без доступу до мережі.
Вжиті заходи: В процесі вивчення справи, Інспектор Ради виявив, що проблема була системною та стосувалася багатьох регіонів України. Питання розрахунку тарифів не було врегульовано на нормативно-правовому рівні. Таким чином, Рада рекомендувала НКРЕКП доопрацювати правила використання об’єктів інфраструктури для розміщення телекомунікаційних мереж.
Результат: 04 червня 2017 року набув чинності закон «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж». В законі визначаються максимальні рамки вартості приєднання до електромереж та наводяться правила щодо створення телекомунікаційних мереж. Відповідальним за дотримання правил, прописаних в законі, призначено Міністерство енергетики та вугільної промисловості.
Навесні 2018 року Кабмін погодив Правила та Методику розрахунку плати за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв’язку, розроблені НКРЕКП. Додатково інспектор РБО письмово звернувся до Міненерговугілля щодо необхідності затвердження аналогічних документів для доступу до об’єктів електроенергетики. У червні 2018 року Скаржник повідомив Раду про відсутність нових порушень прав інтернет-провайдерів власниками/операторами мереж. Предмет скарги було успішно вирішено.