13.07.2018

ГПУ закрила кримінальну справу проти «Нової Пошти» за відсутністю складу злочину

Дії Прокуратури України: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку Прокуратури України Полтавська обл.

Об’єкт скарги: Генеральна Прокуратура України

Суть скарги: 21 березня 2018 року до Ради звернулася «Нова Пошта», провідна українська служба доставки документів та вантажів. Компанія скаржилася на безпідставні обшуки та незаконний тиск на її господарську діяльність з боку ГПУ.

16 березня правоохоронці провели обшуки в офісних та складських приміщеннях підприємства у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові, Харкові і Полтаві. У прокуратурі повідомили, що в результаті слідчих дій вилучили документи, гроші, які не були обліковані й не оприбутковані в касі та в бухгалтерських документах. Кримінальне провадження щодо «Нової пошти» розслідували за статтями «зловживання службовим становищем» і «ухилення від сплати податків».

Вжиті заходи: 10 квітня Рада направила на адресу ГПУ офіційне звернення з проханням перевірити обставини справи та, в разі їх підтвердження, притягнути винних осіб до відповідальності. У своєму листі Рада підкреслила, що обшуки в приміщеннях Скаржника проводилися без вагомих підстав Зокрема правоохоронці не намагалися отримати речі та документи в добровільному порядку. Крім цього під час обшуку офісу Скаржника у Харкові до проведення слідчих дій не допустили адвоката Скаржника.
26 квітня ГПУ відповіла, що досудове розслідування кримінального провадження триває, а проведення всіх слідчих дій в рамках цього провадження здійснюється з дотриманням вимог Кримінального процесуального кодексу України. Крім того, правоохоронний орган наголосив на неможливості розголошення даних досудового розслідування кримінального провадження.

Не отримавши в цьому листі відповіді по суті направленого звернення, 8 червня Рада винесла скаргу на розгляд Робочої групи з представниками ГПУ. В ході зустрічі, Рада підкреслила, що нереагування на факти порушень під час досудового розслідування дійсно може свідчити, про те, що воно використовується задля незаконного тиску на бізнес Скаржника. З огляду на зазначене, Рада рекомендувала держоргану взяти на контроль досудове розслідування кримінального провадженням і забезпечити його неупереджене розслідування без невиправданого втручання у господарську діяльність Скаржника.

Результат: 14 червня ГПУ закрила кримінальне провадження проти підприємства за відсутності складу злочину. У листі до Ради «Нова Пошта» зазначила: «Ми вдячні Раді бізнес-омбудсмена за підтримку у відстоюванні наших прав і законних інтересів. Особливо приємно відзначити проведений Вашою командою професійний аналіз дій посадових осіб ГПУ у рамках досудового розслідування цього провадження. Вважаємо, що закриття кримінальної справи стало можливим саме завдяки втручанню Ради бізнес-омбудсмена!»

Наступний кейс: ДФС зарахувала переплату податку на прибуток будівельному підприємству