13322

12.05.2020

Вантаж «Фапомед Україна» успішно перетнув кордон

Податкові питання: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку ДФС Закарпатська обл.

Об’єкт скарги: Закарпатська митниця Державної митної служби України

Суть скарги: До Ради бізнес-омбудсмена звернулася швейна фабрика, що виробляє медичні хірургічні халати. Вантаж підприємства затримали на кордоні. 

ТОВ «Фапомед Україна» є компанією зі 100% іноземними інвестиціями. Підприємство створили португальські інвестори ще у 2007 році, відкривши фабрику на Рівненщині. На даний час  на підприємстві працює понад 260 працівників. 

За інформацією скаржника, всі швейні вироби, які були заявлені в митному режимі “реекспорт”,були виготовлені з іноземної сировини. Тканина, підкладка, липучки, пакувальний папір та інші комплектуючі надходять від іноземного замовника та оформляються в митному режимі «переробка на митній території України». У березні 2020 року товар, виготовлений з іноземної сировини, отриманої ще у 2019 році, відправився на реекспорт. Варто додати, що медичні халати, затримані на митниці призначалися для використання членами хірургічної команди в операційному залі, з метою запобігання передачі бактеріальних агентів, а не вірусів. Ці медичні вироби не були протиепідемічними і придатними до використання проти Covid-19. 

Проте після затримки продукції на кордоні подальша діяльність підприємства в Україні опинилася під загрозою. Справа у тому, що норми Постанови Кабінету Міністрів України №1109 від 24.12.2019 року («Постанова №1109»), які стосуються обмежень експорту і імпорту певної продукції, не давали чіткого розуміння, чи поширюються обмеження і на реекспорт продукції.

Вжиті заходи: Інспекторка Ради ретельно вивчила матеріали скарги та законодавство, що її регулює. Зокрема, відповідно до Митного кодексу України, реекспорт та експорт – це два різних митних режими. Водночас Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначає реекспорт через поняття експорту.

Після отримання скарги Рада звернулася до Державної митної служби України (“ДМС”) і вказала на існуючу неточність в тексті Постанови №1109 та можливість її двоякого трактування. ДМС підтвердила, що, на їхню думку, норми Постанови №1109 не повинні поширюватися на реекспорт. Надалі ДМС звернулася до Кабінету Міністрів України (“КМУ”) з відповідним листом. 

Результат: В результаті на початку квітня КМУ прийняв Постанову №268, згідно з якою було внесено зміни до Постанови №1109. У новому документі було чітко визначено, що обмеження в Постанові №1109 не поширюються на реекcпорт.

Після відповідних змін і роз’яснень ДМС скаржник направив нову вантажівку з партією товару закордон. На початку травня скаржник підтвердив успішне проходження митниці та подякував Раді за допомогу у вирішенні справи: «Цей період був надзвичайно складним для нашого підприємства: ми скорочували діяльність, прострочували терміни поставок, та мали загрозу втратити клієнтів та ринки. До того ж бюджети Гощанського району та Рівненської області вже не доотримали суттєвої суми податкових надходжень, що відобразиться і в наступних періодах, і це все на фоні наростаючої економічної кризи. Дякуємо команді Ради за підтримку та допомогу у вирішенні цієї справи».
 

Наступний кейс: Податковий орган виконав судове рішення на користь ФОПа