13.05.2020

Податковий орган виконав судове рішення на користь ФОПа

Податкові питання: Інші питання Київ

Скарга на: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві  (ГУ ДПС у м. Києві)

Суть скарги: До Ради бізнес-омбудсмена звернувся приватний підприємець з Києва, який займався юридичною діяльністю та сплачував чималі податки до місцевої податкової. Податкова відмовлялася виконувати судове рішення, яке скасовувало борг ФОПа на суму 180 000 грн. Цікаво, що у зв’язку невиконанням судового рішення підприємець фактично не міг офіційно здійснювати свою діяльність і, відповідно, сплачувати податки у бюджет. 

Те, як виник борг скаржника – окрема історія. Свого часу підприємець, сплачуючи податки, перерахував гроші в банк, вчасно та в повному обсязі. Проте банк в подальшому збанкрутів, не встигнувши перевести гроші до податкової. Судова практика в таких випадках свідчить на користь платника податків – якщо він подав платіжні доручення в банк, вважається, що свої обов’язки перед бюджетом виконав.

Тому ще у липні 2017 року Окружний адміністративний суд м. Києва (суд) зобов’язав податковий орган внести зміни до картки особового рахунку ФОПа з єдиного податку з фізичних осіб, відобразивши сплату єдиного податку на суму 180 000 грн. Рішення набрало законної сили у травні 2018 року. 

Проте податковий орган не поспішав. Скаржник був змушений звернутися за допомогою до РБО.

Вжиті заходи: Інспекторка Ради письмово попросила ГУ ДПС у м. Києві та ДПС вжити вичерпних заходів з метою виконання рішення суду. Проте ДПС відповіла, що не зобов’язана виконувати рішення суду, оскільки вона не була стороною в адміністративній справі Скаржника. ГУ ДПС у м. Києві також намагалось знайти формальні підстави для відмови у виконанні рішення. 

У зв’язку із цим Рада провела робочу зустріч із представниками ГУ ДПС у м. Києві та Cкаржником. 

Рада також винесла справу ФОПа на зустріч експертної групи разом з представниками ДПС. ДПС стверджувала, що у них наразі немає технічної можливості виконання рішення, але контролюючий орган працює над розробкою відповідного інструменту.  

Результат: В березні 2020 року ДПС письмово повідомила Раду, що податковий борг Скаржника більше не обліковується. За сприяння Ради, ФОПу вдалося відстояти свої законні права та уникнути повторної сплати 180 000 грн. 
 

Наступний кейс: «BIIR Property» нарешті стане законним власником придбаної нерухомості