30.08.2022

Тиск на компанію з боку місцевої ОВА припинився

До Ради бізнес-омбудсмена звернувся великий виробник риби, розташований на заході України. Підприємство з початку повномасштабної збройної агресії російської федерації став активним волонтером ЗСУ. Компанія активно постачала продукти харчування військовим частинам, територіальній обороні та іншим благодійним організаціям. Підприємство повідомило на лінію підтримки бізнесу РБО #РБО_helpline, що обласна військова адміністрація ініціювала перевірки щодо законності використання компанією водойм у регіоніу.
Рада одразу взяла звернення у роботу, адже Кабінет Міністрів України Постановою від 13 березня 2022 року №303 припинив проведення планових та позапланових перевірок на період дії воєнного стану.

Під час розслідування інспектор з’ясував, що Робоча група, створена обланою військовою адміністрацією, провела перевірки щодо якості води у ставках, в яких підприємство розводить рибу. Відповідно до її висновків, стан води у ставках був незадовільним. Надати підприємству документи з висновками Робоча група відмовилась. Водночас на противагу висновкам Робочої групи, підприємство замовило власне лабораторне дослідження води, яке підтвердило її якість.
Серед іншого, Робоча група також ініціювала перевірку  щодо сплати підприємством до бюджету орендної плати та земельного податку. Підприємство вважало одночасне ініціювання проти нього декількох перевірок проявом тиску на нього.
Опрацювавши звернення компанії, Рада звернулася до заступника начальника обласної військової адміністрації та нагадала про Постанову Кабміну щодо припинення перевірок під час воєнного стану. Керівництво ОВА повідомило Раду, що воно не уповноважувало Робочу групу перевіряти підприємство. 

Заявник підтвердив, що після втручання РБО тиск на його бізнес припинився.

Наступний кейс: ДПС виключила харківське підприємство з переліку ризикових