17.10.2022

Справа трьох телеканалів

Ще на другому місяці війни до Ради бізнес-омбудсмена звернулися телеканали espreso.tv, Телеканал “Прямий” і 5 канал  через примусове припинення їх мовлення в багатоканальній цифровій телемережі Т2. Разом з тим, усі три телеканали не могли приєднатися до виробництва цілодобового інформаційного телемарафону “Єдині новини #UAразом”, що суттєво обмежило їх присутність на медіаринку.
 
РБО встановила, що припинення мовлення відбулось без якого-небудь формалізованого рішення державних органів.

Спершу Рада звернулася до Міністерства культури та інформаційної політики і Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Згодом Раді вдалось з’ясувати, що телеканали не можуть стати учасниками єдиного телемарафону, оскільки у законодавстві відсутні норми, які б регулювали функціонування телемарафону та порядок входження до його складу нових учасників.
 
У подальшому зверненні до Голови Верховної Ради України РБО рекомендувала оформити основні засади функціонування телемарафону на законодавчому рівні. Розроблення критеріїв та порядку входження нових учасників до виробництва телемарафону дозволило б усунути правовий вакуум,  створити рівні умови доступу до телемарафону для всіх гравців медіаринку та зрештою відійти від нинішнього формату гри у вигляді «закритого клубу» учасників.
 
Крім цього, у листі до Офісу Президента України РБО звернула увагу на тривалу відсутність конструктивного діалогу між усіма зацікавленими стейкхолдерами єдиного телемарафону.

Хоча в третьому кварталі 2022 року зі складу учасників телемарафону добровільно вийшла одна велика медіагрупа, а Україна в рамках євроінтеграційного процесу зобов’язалась прийняти оновлений закон про медіа, проблема з примусовим відключенням телеканалів не зрушила з місця за ці місяці. 
 
Станом на кінець звітного кварталу, Рада не отримувала зворотного зв’язку ані від Офісу Президента України, ані від Верховної Ради України на наші поновні звернення щодо врегулювання законодавчої прогалини та повернення телеканалів в мережу мовлення Т2. Ми продовжуємо комунікацію з уповноваженими державними органами в межах розслідування та сподіваємось на поступове зрушення у справі.
 
 

Наступний кейс: Виробник меблів отримав відшкодування ПДВ на суму понад 5 млн грн.