25.01.2022

Справа НКРЕКП: виправлено помилку в підрахунку обсягів спожитого газу

Львівська обл.

Скарга на: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від підприємства з Львівщини. Компанія скаржилася, що «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (Львівгаз) здійснив некоректний облік газу за період відсутності газового лічильника, який було знято на повірку. Відтак Львівгаз розрахував обсяги спожитого компанією газу, взявши за основу потужність газового обладнання. В результаті підприємство отримало значно завищений рахунок за газ. 

Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, у разі демонтажу газового лічильника, облік спожитого газу розраховується за середньодобовими значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу з урахуванням періоду відсутності вимірювального засобу. Іншими словами, якщо лічильник було знято на повірку, за час його відсутності оператор газорозподільної системи мав провести технічний розрахунок обсягів газу, взявши за основу три попередні аналогічні періоди. 

Не погодившись з діями Львівгазу, компанія подала скаргу до НКРЕКП. Регулятор погодився з протиправністю дій оператора та зобов’язав Львівгаз скасувати проведений за період повірки лічильника розрахунок спожитого газу. Оператор відкоригував розрахунок. Проте він не взяв до уваги три аналогічні періоди споживання (березень 2018-2020 років), а використав три попередні місяці, що календарно передували зняттю лічильника на повірку.  У результаті розрахунок обсягу спожитого газу залишився завищеним. Компанія повторно звернулася до НКРЕКП та просила РБО про допомогу.

Вжиті заходи: Інспектор вивчив матеріали справи та визнав скаргу обґрунтованою. Рада рекомендувала НКРЕКП об’єктивно та неупереджено розглянути скаргу компанії. РБО встановила, що при розгляді скарги компанії регулятор помилково залишив поза увагою норму Кодексу газорозподільних систем, яку порушив оператор. В період повірки лічильника розрахунок спожитого газу має враховувати три аналогічні періоди споживання попередніх років.

Результат: НКРЕКП дослухалась до рекомендацій РБО та переглянула результати розрахунку. Львівгаз скоригував обсяги спожитого компанією газу за період повірки лічильника. За підрахунками, скаржник заощадив близько 600 тис. грн. Справу успішно закрито.
 

Наступний кейс: Скасовано спеціальне мито на імпорт кабелів в Україну