31.01.2022

Скасовано спеціальне мито на імпорт кабелів в Україну

Недоліки нормативно-правової бази: Інші питання Київ

Скарга на:  Кабінет Міністрів України (КМУ), Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі Міністерства економіки України (Комісія)

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від імпортера та дистриб’ютора кабельної продукції. Компанія не погоджувалася з рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо запровадження спеціального мита в розмірі 23,5% (із подальшим зменшенням) строком на три роки щодо імпорту в Україну кабельної продукції. Комісія вирішила запровадити спеціальне мито, посилаючись на непередбачуване раптове та різке зростання імпорту, і, як наслідок, заподіяння значної шкоди товаровиробнику та розвиток дисбалансу на користь іноземних виробників-постачальників кабельної продукції в Україну. У рішенні Комісії зазначається, що зростання імпорту цього виду продукції в Україну було обумовлено такими непередбачуваними обставинами, як зростання виробництва, збільшення складських залишків та експорту товару з Китаю, загострення торгової напруженості між Китаєм та США, розвиток відновлюваної енергетики та впровадження 4G. Рішення Комісії передбачало, що дія спеціального мита не буде поширюватися на імпорт в Україну товару походженням з 62 країн. До переліку винятків, втім не увійшли країни, де виробляє кабелі сам скаржник (деякі країни ЄС та Великобританія). 

Примітно, що, за статистикою, обсяги імпорту кабелів з ЄС до України у 2020 році порівняно з попереднім роком знизилися, а експорт до ЄС, навпаки, зріс. Ця статистика наводила на думку, що імпорт цього виду продукції з ЄС не загрожує національному виробнику. У зв’язку з порушенням своїх законних інтересів підприємство звернулося до РБО по допомогу.

Вжиті заходи: Інспектор ретельно дослідив матеріали справи та визнав скаргу значною мірою обґрунтованою. Рада рекомендувала Комісії дослідити надані скаржником матеріали й переглянути запровадження спецмита, зокрема в частині переліку країн-винятків. Крім цього, заступник бізнес-омбудсмена повідомив про проблему, порушену в скарзі, Торговому представнику України, Заступнику Міністра економіки України Тарасу Качці.

Результат: Комісія скасувала рішення, що стосується введення спеціального мита на кабелі. Справу було успішно закрито.  Не погодившись із скасуванням спецмита, один з національних виробників оскаржив його до суду. Відтак, остаточну долю спецмита вирішить український суд.

 

Наступний кейс: Пенсійний фонд врахував трудовий стаж підприємця