15.10.2018

Спеціальні санкції стосовно книжкової фабрики скасовано

Державні регулятори: Інші питання Харківська обл.

Об’єкт скарги: Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (МЕРТ)

Суть скарги: 2 квітня 2018 року до РБО зі скаргою на дії МЕРТ звернулася книжкова фабрика. Мінекономіки не виконувало рішення суду щодо відміни спеціальних санкцій стосовно Скаржника.
У 2015-2016 роках фабрика, що співпрацює з провідними українськими видавництвами, експортувала продукцію за кордон. Загальна сума поставок за цей період склала понад 50 млн. грн. Проте, один покупець з Великобританії платив з затримками, а деякі його борги взагалі довелося повертати через суд. В результаті, валютна виручка на суму близько 3 тис. фунтів стерлінгів повернулася в Україну невчасно. Через це на початку 2017 року, за поданням Державної фіскальної служби, МЕРТ перевів підприємство на режим індивідуального ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. Це означало, що на кожну операцію експорту-імпорту, яких книжкова фабрика здійснює чимало, вона мала отримувати дозвіл державного органу. 
Аргументуючи, що застосування таких серйозних санкцій є непропорційним здійсненому порушенню, зазначаючи, що це сталося вперше, а взагалі воно сумлінно сплачує податки, підприємство оскаржило рішення МЕРТ в суді. Суд задовільнив скаргу компанії та зобов’язав Мінекономіки відмінити режим індивідуального ліцензування.
Проте МЕРТ не поспішало виконувати рішення суду. З цією проблемою Скаржник звернувся до РБО.

Вжиті заходи:  Рада вивчила матеріали справи та підтримала позицію Скаржника. Інспектор Ради звернувся в МЕРТ, щоб перевірити, на якому етапі знаходилося виконання рішення суду держорганом. Останній, програвши апеляцію, та плануючи касацію, шукав варіанти, за яких можна санкції залишити. Проте інспектор наголосив, що постанова вже вступила в законну силу та має бути виконана. Впродовж місяця інспектор інтенсивно працював над справою, постійно моніторив її статус.

Результат: МЕРТ виконав рішення суду та відмінив режим індивідуального ліцензування щодо Скаржника. Справу успішно закрито.
 

Наступний кейс: Припинено рейдерство щодо кіпрського інвестора