25.02.2019

РБО допомогла відбити рейдерську атаку щодо литовського інвестора

Дії Міністерства юстиції України: Реєстраційна служба Київ

Об’єкт скарги: Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (Комісія Мін’юсту)

Суть скарги: 19 листопада 2018 року до Ради звернувся литовський інвестор. Підприємство скаржилося на рейдерське захоплення його бізнесу. 

У 2015 році литовський інвестор заснував в Україні кредитну спілку. 

14 листопада 2018 року директор спілки випадково дізнався, що в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб (Реєстр) змінили інформацію про власника та директора кредитної групи. Як встановили правоохоронці, приватний нотаріус на підставі завідомо підроблених документів вніс неправдиві відомості до Реєстру та переписав бізнес Скаржника на інших осіб. При цьому директор та власник компанії ні з ким не погоджували продаж компанії, і нікого на це не уповноважували.

Про противоправне заволодіння підприємством Скаржник невідкладно повідомив Нацполіцію, Мін’юст, Посольство Литовської Республіки та Раду бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: Ретельно дослідивши обставини скарги, інспектор Ради письмово звернувся до Заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації та Комісії Мін’юсту та просив всебічно та неупереджено розглянути справу та надати вмотивоване рішення. 

Крім того, питання винесли на розгляд Міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств. На цій зустрічі Заступник бізнес-омбудсмена озвучив кейс Скаржника. Розглянувши скаргу підприємства, Комісія розпорядилася Мін’юсту взяти справу під особистий контроль і оперативно перевірити дії приватного нотаріуса.

Результат: Відповідно до наказу Мін’юсту, протиправні дії приватного нотаріуса скасували. Засновник та директор Скаржника відновили свої законні права. Нотаріусу заблокували доступ до Реєстру та ініціювали анулювання його свідоцтва на зайняття нотаріальною діяльністю. Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Кримінальне провадження проти івент-агенції закрито за відсутністю складу злочину