З таким питанням на лінію підтримки Ради бізнес-омбудсмена #РБО_helpline звернулося мелітопольське підприємство. Підприємство цікавило, як діяти, коли окупаційна адміністрація вимагає від нього вчинення колабораційної діяльності (ст. 111-1 КК України).
Так звана окупаційна адміністрація Мелітополя тиснула на підприємство, вимагаючи його перереєстрації і, відповідно, сплати податків на користь окупаційних адміністрацій.
Інспектор Ради оперативно зв’язався із заявником та проконсультував підприємство щодо алгоритму дій у разі примусу до взаємодії з окупаційними адміністраціями.
У відповідь на звернення мелітопольського підприємства та системність вказаної проблеми, РБО сформулювала низку практичних порад, що увійшли до брошури для бізнесу на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) «Бізнес у блокаді».
У випадку застосування щодо підприємця фізичного/психічного примусу до вчинення колаборації з боку представників окупаційної адміністрації, Рада рекомендувала підприємству звернутися до правоохоронних органів із заявою, яку можна подати з підконтрольної Україні території через довірену особу. Випадки примусу до взаємодії з окупантами за відсутності загрози життю слід фіксувати, збираючи наявні докази (листи з вимогами окупаційних адміністрацій, скріни з їх сайтів або інших ресурсів). А у разі неможливості уникнення спілкування з окупаційною адміністрацією — зустрічатися з окупантом слід провести у супроводі потенційних свідків (але при цьому не нехтуючи питанням особистої безпеки та безпеки потенційних свідків).
Більше порад для бізнесу на ТОТ інспектори РБО зібрали у спеціальній брошурі: https://bit.ly/3A0VycM