29.03.2019

Провадження проти YouControl нарешті закрито

Служба безпеки України: Бездіяльність Київ

Скарга на: Головне слідче управління Служби безпеки України (СБУ)

Суть скарги: До Ради звернулася ІТ-компанія, що надає інформаційні послуги. Підприємство скаржилося на процесуальні зловживання СБУ.

У 2016 році правоохоронці розпочали досудове розслідування проти підприємства. Йому інкримінували незаконне отримання інформації та втручання в роботу автоматизованих систем. Відповідно, обшукали офіс компанії, квартири співробітників та їх родичів. Вилучили комп’ютерну техніку, документи та грошові кошти. Діяльність підприємства була серйозно обмежена.

Влітку 2018 року суд встановив строк для завершення досудового розслідування по справі – 2 місяці. Проте, на момент звернення Скаржника до Ради досудове розслідування тривало.

Вжиті заходи:  Рада письмово рекомендувала СБУ та Генеральній прокуратурі (ГПУ) дотримуватися розумних строків досудового розслідування, зокрема, виконати зазначену ухвалу суду. Але СБУ відповіла, що ГПУ планує оскаржувати відповідне рішення суду.
Тому Рада винесла питання Скаржника на розгляд експертної групи з СБУ та ГПУ, де надала свою позицію. Інспектор підкреслив, що ухвала суду про завершення досудового розслідування є чинною та повинна виконуватися.

Результат: ГПУ змінила підслідність справи підприємства та передала її до Національної поліції, яка невдовзі закрила кримінальну справу проти компанії. Підприємство, що намагалося завершити досудове розслідування протягом двох років, подякувало Раді за допомогу та підтримку у вирішенні справи.

Наступний кейс: Сприяємо захисту економічної конкуренції