13110

06.10.2015

Проблема з експортом металобрухту

Об’єкт скарги: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку), Міністерство екології та природних ресурсів (Мінекології). 

Суть скарги: 25 травня 2015 року Скаржник, Асоціація експортерів металобрухту, звернувся до Ради бізнес-омбудсмена. Скарга полягала в тому, що наявний спосіб розподілу квот на експорт металобрухту є непрозорим, не відповідає чинному законодавству і створює умови для зловживань з боку задіяних держслужбовців. При цьому саме такий підхід до розподілу квот був започаткований Мінекономрозвитком кілька років тому  і неодноразово викликав нарікання з боку учасників ринку. Додатковою перешкодою у своєчасному виконанні експортних контрактів була необхідність отримання експортерами сертифікату від Мінекології, яким підтверджується відповідність так званому «Зеленому списку» відходів. Такий сертифікат має одноразову дію та видається протягом 30 днів, в той час як дозвіл на експорт, що має видаватись Мінекономрозвитку, також обмежений до 30 днів. 

Вжиті заходи: Фахівці РБО провели дослідження проблематики питання, вивчили відповідну нормативно-правову базу, провели низку зустрічей з представниками державних органів, міжнародними експертами, представниками ринку та з’ясували таке:

Результат: 27 серпня 2015 року РБО надала рекомендації Мінекономрозвитку з вдосконалення чинних процедур і приведення їх у відповідність до законодавства. На основі рекомендацій РБО Мінекології зменшено термін надання сертифікату з 30 до 10 днів. Виконання рекомендацій підлягає подальшому моніторингу.

  • Наявність одночасного ліцензування і квот на експорт металобрухту суперечить національному законодавству з питань зовнішньоекономічної діяльності;
  • Встановлені обсяги квот мають в будь-якому разі зменшуватись у зв’язку з приєднанням до СОТ та взятими зобов’язаннями;
  • Терміни розгляду документів на включення до «Зеленого списку» є занадто довгими і створюють умови для корупційних дій з боку державних службовців.
  • Наступний кейс: Проблеми для бізнесу у зв’язку з воєнними діями на Сході України