Скарга на: Головне слідче управління Національної поліції України (ГСУ НП)
Рада отримала скаргу на бездіяльність правоохоронців від столичної ІТ-компанії. Підприємство скаржилося, що співробітники ГСУ НП тривалий час не повертали йому тимчасово вилучене майно.
Так, наприкінці 2018 року в межах досудового розслідування правоохоронці обшукали офіс, який орендував скаржник. В ході обшуку вилучили, зокрема, кадрову документацію та комп’ютерну техніку. Дозволу на вилучення цього майна у правоохоронців не було, тож в подальшому Генеральна прокуратура України (ГПУ) подала клопотання про накладення арешту на це майно.
Слідчий суддя майже одразу арештував майно компанії, проте через два місяці підприємству вдалось скасувати арешт через суд. Однак буквально через тиждень слідчий суддя повторно наклав арешт на це ж майно. Вдруге подавши апеляційну скаргу, у червні 2019 року скаржник знову домігся його скасування.
Та повернути майно скаржник не міг – ГСУ НП стверджувало, що не отримувало ухвалу апеляційного суду про скасування арешту. Тож бездіяльність ГСУ НП компанія оскаржила до слідчого судді, який скаргу задовольнив і зобов’язав слідчих ГСУ НП таки повернути власнику майно, тимчасово вилучене у нього понад пів року тому.
Надалі скаржник подавав клопотання про повернення майна, проте отримував від ГСУ НП лише відмови. Причина – ненадходження ані ухвали апеляційного суду про скасування арешту, ані ухвали слідчого судді про повернення майна. Водночас, відповідаючи на адвокатські запити представника скаржника, районний суд підтверджував факт направлення копій ухвал до ГСУ НП для виконання.
На цьому етапі підприємство звернулося до Ради за допомогою.
Вжиті заходи: Вивчивши документи справи, Рада письмово попросила ГСУ НП та ГПУ розібратися, чи виконали правоохоронці ухвалу суду. ГПУ відповіла коротко: правові підстави для повернення вилученого у Скаржника майна відсутні. ГСУ НП, при цьому, знову повідомило, що ухвали суду для виконання не надходили.
Цікаво, що після залучення Ради, восени 2019 року скаржнику стало відомо, що декілька місяців тому його майно було арештовано втретє, хоча про наявність такої ухвали слідчого судді раніше ніде не повідомлялося, а у Єдиному державному реєстрі судових рішень вона була відсутня. Після звернення скаржника до апеляційного суду, перед новорічними святами арешт було скасовано втретє.
Тож у січні 2020 року інспекторка Ради винесла справу підприємства на обговорення експертної групи за участю представників Ради і ГСУ НП. Спеціалісти Ради підкреслювали, що майно, яке не перебуває під арештом, не може незаконно утримуватися правоохоронними органами, і повинно негайно бути повернене підприємству. У результаті співробітники ГСУ НП запевнили, що виконають ухвалу суду після звернення скаржника до слідчого з відповідною заявою.
Результат: У лютому 2020 року Офіс Генерального прокурора відзвітував про повернення майна підприємству. Проте на цьому історія не завершилася: Скаржник повідомив Раді, що протягом лютого 2020 року ГСУ НП дійсно були повернені усі гроші і частина вилученого обладнання. Це майно, однак, належало не скаржнику, а третім особам, відносно яких у грудні 2018 року також проводився обшук та інші процесуальні дії. Техніка скаржника, як повідомили його адвокатам, перебувала на той момент в експертній установі, а отже ГСУ НП мало вжити додаткові заходи, щоб повернути її власнику.
Лише у березні скаржник повідомив про успішне повернення власного майна у повному обсязі. Отже, завдяки спільним зусиллям команди адвокатів компанії та працівників Ради, через майже півтора року тимчасово вилучені документи і техніка повернулися до законного власника.
Підприємство подякувало команді Ради за допомогу: «Висококваліфікованим спеціалістам Ради Бізнес-омбудсмена […] вдалось успішно забезпечити супровід взаємовідносин Товариства з представниками Генеральної прокуратури України та Національної поліції України, що принесло результат у вигляді повного повернення незаконно вилученого у Товариства майна».