02.12.2019

Після року зволікань та відмов Держпраці продовжило дозвіл молкомбінату

Державні регулятори: Інші питання Харківська обл.

Скарга на: Головне управління Державної служби України з питань праці у Харківській області (Держпраці)

Суть скарги: До Ради звернувся молочний комбінат з Харківщини. Підприємство скаржилося на Держпраці, яка зволікала з продовженням дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (дозвіл).
Для отримання цього дозволу компанія повинна подати до Держпраці висновок експертизи про стан охорони праці та безпеки його виробництва, а чиновники повинні підтвердити спроможність підприємства виконувати небезпечні роботи.

Наприкінці 2018 року молочний комбінат звернувся до служби з проханням продовжити дозвіл. Проте протягом чотирьох місяців управління мовчало. Коли ж Скаржник вкотре нагадав про себе, Держпраці повідомило, що продовження дозволу можливо лише після проведення позапланової перевірки підприємства. Для цього підприємство мало звернутися з відповідною заявою до Держпраці. Зауважимо, що відповідно до законодавства, державна служба не може відмовити підприємству у продовження дозволу, якщо у нього не було порушень.

Розуміючи, що Держпраці відмовила безпідставно, Скаржник звертався за допомогою до головного офісу Держпраці та до Міністерства соціальної політики. Ці держоргани підтримали підприємство та підтвердили, що Держпраці має продовжити дозвіл. Порадили подати повторну заяву.

Але на повторну заяву Держпраці знову відповіла відмовою. Цього разу з причин, пов’язаних з отриманням  іншого дозволу у 2014-2015 років, про який раніше Держпраці взагалі не згадувало. На цьому етапі підприємство звернулося до Ради бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: Інспекторка Ради вивчила документи та обставини справи. Вона дійшла висновку, що Держпраці декілька разів порушувало процедуру та строки видачі дозволу. Зокрема, при повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику. 

Щоб оперативно розібратися в ситуації, інспекторка зателефонувала посадовим особами Держпраці та обговорила питання підприємства. Крім того, вона організувала зустріч із заступником Голови Держпраці України і обговорила попередню позицію по скарзі. Рада письмово підтримала позицію підприємства та попросила видати йому необхідні документи.  

Результат: Скаржник електронною поштою повідомив Раді, що Держпраці продовжило дозвіл підприємству до 10.01.2024 р. Молкомбінат подякував Раді за допомогу у вирішенні проблеми: «Завдяки проведеній роботі з боку Ради підприємство відновило свої порушені права та законні інтереси і нарешті вирішило вкрай важливе питання щодо продовження дозволу, яке майже рік відмовлялося вирішувати Головне управлінні Держпраці у Харківській області за наявності всіх законних підстав для цього». Справу успішно закрито. 

Наступний кейс: Держреєстратора з Донеччини позбавили акредитації