13141

03.05.2018

Після 13 років намагань виробник одягу зможе приватизувати виробниче приміщення

Державні регулятори: Інші питання Київ

Об’єкт скарги: РВ Фонду  державного майна  України по місту Києву (ФДМ)

Суть скарги: Майже три роки тому, 7 липня 2015 року, до РБО зі скаргою на ФДМ звернулося підприємство Астейс, що спеціалізується на пошитті одягу. ФДМ протягом 10 років не виконував рішення національних судів усіх інстанцій, а в подальшому і Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), щодо приватизації Скаржником виробничого приміщення.

У 2002-2005 роках підприємство орендувало під офіс та виробничий цех приміщення, що знаходилося на балансі ФДМ. За рахунок власних коштів та з дозволу орендодавця фірма здійснила ремонт, вартість якого склала майже 30% ринкової вартості зазначеного приміщення та понад 70% його балансової вартості.

Згідно з діючим на той час Законом України «Про Державну програму приватизації», Астейс мав право викупити орендоване ним приміщення у ФДМ. Проте, після відповідного звернення підприємство виселили із застосуванням сили і без компенсації будь-яких витрат. 

Скаржник звернувся до Господарського суду Києва з проханням забезпечити реалізацію його законного права на приватизацію. Суд прийняв рішення на користь заявника.  Зазначене судове рішення пройшло всі судові інстанції і залишилось без змін. Декілька років воно перебувало на виконанні у державній виконавчій службі України, але так і не була виконано.

Не погоджуючись з ігноруванням рішень національних судів, в 2013 році підприємство звернулося до Європейського суду з прав людини. ЄСПЛ підтвердив беззаперечність обов’язку Держави Україна виконати рішення національного суду, яким було підтверджено першочергове право фірми на приватизацію приміщення.  Україна виплатила Астейсу  3000 євро компенсації, як було присуджено ЄСПЛ, проте приватизацію приміщення так і не провела.  

На цьому етапі в 2015 році Скаржник звернувся до РБО. Як виявилося, поки Скаржник оскаржував бездіяльність ФДМ в судовому порядку, приміщення передали в оренду іншій особі, яка його згодом перебудувала та приватизувала. 

Після тривалих переговорів між Скаржником та ФДМ, які  проходили за участю Ради бізнес-омбудсмена та Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, в червні 2016 року сторони підписали мирову угоду. Фонд запропонував підприємству два альтернативні за площею приміщення, які в подальшому фірма могла викупити. Такі дії вичерпували спір та мали наслідком повне виконання рішення ЄСПЛ. Проте, після затвердження мирової угоди судом першої інстанції у 2017 році, нове керівництво ФДМ вирішило подати апеляцію. Це зривало всі попередні домовленості та суперечило виконанню рішення ЄСПЛ. 

Вжиті заходи: Рада рекомендувала ФДМ безумовно виконати рішення ЄСПЛ,  дотримуючись умов укладеної мирової угоди. У січні 2018 року апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, а, отже, договір між сторонами в силі. ФДМ підтвердив Раді бізнес-омбудсмена готовність виконувати положення мирової угоди. Так, приміщення, які підлягають приватизації компанією, уже включені до переліку об’єктів класу А, які підлягають приватизації.  

Результат: Початок процедури приватизації вже покладено. Після цього Скаржник зможе викупити приміщення. РБО продовжує моніторинг справи. 

 

Наступний кейс: Виробник альтернативної енергії відновив свідоцтво платника ПДВ