24.05.2022

Нові категорії включено до переліку критичного імпорту

Три компанії звернулися на Лінію підтримки Ради бізнес-омбудсмена #РБО_helpline щодо розширення переліку товарів критичного імпорту.
Одне з підприємств займається продажем опалювальних печей. Традиційно склалось так, що основна частина печей на внутрішньому ринку в Україні забезпечується іноземними виробниками. Під час війни так звані “буржуйки” почали користуватися великим попитом серед військових та переселенців із зони бойових дій. Проте печі не увійшли до категорії товарів критичного імпорту, тож особливо важливий предмет побуту для наших захисників на фронті міг стати дефіцитним. 

Незважаючи на широкомасштабні воєнні дії, через які чимало будинків та інфраструктурних споруд зазнали руйнувань, будівництво та відновлювальні ремонтні роботи  в Україні не зупинилися.  Однак з огляду на те, що цегляна промисловість в Україні зосереджена в регіонах, які суттєво постраждали від збройної агресії росії, виникла загроза дефіциту одного з найважливіших будівельних матеріалів – цегли. Враховуючи попит на цеглу, імпортер будівельних матеріалів просив включити відповідний код УКТ ЗЕД до переліку товарів критичного імпорту. 
Інша компанія – виробник та дистриб’ютор німецької техніки – повідомила Раді, що  українські виробничі та металургійні підприємства мають запит на іноземні верстати для обробки металів і металокераміки, промислові пилососи для видалення виробничих відходів,  а будівельні та дорожні служби – також на топографічні прилади та інструменти для відновлення інфраструктури і доріг. Через відсутність аналогів на внутрішньому ринку компанія просила РБО допомогти з включенням вищезгаданих категорій товарів до переліку критичного імпорту.

По всіх зверненнях інспектори РБО оперативно проконсультували компанії щодо оформлення заяв стосовно включення відповідних кодів УКТ ЗЕД до переліку товарів критичного імпорту. Рада підтримала заявників та направила до Міністерства економіки України листи зі своїм правовим обґрунтуванням, рекомендувавши доповнити постанову Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №153 “Про перелік товарів критичного імпорту” відповідними товарними позиціями. В результаті за сприяння РБО опалювальні печі (код 7321), цегла (код 6904), верстати (код 8461), пилососи (код 8508), топографічні прилади та інструменти (код 9015) були визнані товарами критичного імпорту.

Наступний кейс: Товар вирушив з румунського порту до України