Скарга на: Національна поліція України (Нацполіція)
Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від латвійських виробника рибних консервів компанії «Каравела» та ТОВ «Асторія-фіш». Компанія веде діяльність з 1882 року та постачає рибні консерви до Німеччини, Швеції, Данії, Великобританії, Канади, Азербайджану, Узбекистану, Грузії та України. Імпорт виробника на український ринок складає 5% світових поставок. Компанія скаржилася, що правоохоронці провели обшук в її офісі та вилучили особисті речі, гроші та 16 ящиків рибних консервів. З’ясувалося, що конкуренти підприємства розповсюдили інформацію серед контрагентів про те, що виробник вводить в оману споживачів, продаючи оселедець під назвою «сардин». Через можливий незаконний обіг консервів правоохоронці відкрили у справі компанії кримінальне провадження і проводили слідчі дії. І хоча частину майна скаржнику повернули, вилученими залишалися консерви, які в умовах спеки могли швидко зіпсуватися.
На запит підприємства була проведена незалежна лінгвістична експертиза, яка довела неправдивість висновків конкурента. Згідно з Регламетом ЄС №2136/89, «консервовані продукти з виду сардин означають продукти, розміщені на ринку, та представлені у той самий спосіб, що й консервовані сардини, та приготовлені із риби Clupea harengus (оселедець атлантичний)». Зокрема, консервовані продукти типу сардин можуть бути розміщені в межах ЄС під торговою назву, що містить слово «сардини» разом із науковою назвою виду та географічною територією, на якій ці види сардин були виготовлені. Тому вся продукція скаржника відповідає вимогам ЄС та України як за складом, так і за маркуванням. Аби захистити компанію від недобросовісної конкуренції та зловживань правоохоронців, РБО розпочала власне розслідування.
Вжиті заходи: Інспектор визнав скаргу обґрунтованою та підтримав позицію виробника консервів. Зокрема, проаналізувавши законодавство, РБО підтвердила відповідність продукції скаржника стандартам найменування консервованих сардин. Рада рекомендувала Офісу Генерального прокурора та Національній поліції перевірити законність обшуків, проведених в межах кримінального провадження, та для забезпечення об’єктивного та неупередженого розслідування передати розслідування з Нацполіції Харкова до Києва.
Результат: Після втручання РБО Офіс Генерального прокурора передав справу компанії на розгляд Головному управлінню Національної поліції в Київській області. Оскільки рекомендацію Ради було виконано і необгрунтований тиск на Скаржника припинився, Рада завершила розгляд цієї скарги.