27.12.2021

ДАБІ погодила декларацію — підприємиця відкриває крамницю

Інші державні регулятори: ДАБІ Івано-Франківська обл.

Скарга на: Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (Управління ДАБІ в Івано-Франківській області)

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від приватної підприємиці з Івано-Франківщини. Жінка провела реконструкцію об’єкта нерухомості під крамницю та планувала відкрити там магазин промислово-продовольчих товарів. Однак для цього вона мала спершу отримати від місцевого Управління ДАБІ погодження у вигляді реєстрації Декларації про готовність до експлуатації об’єкта будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об’єктів з незначними наслідками (СС1) (Декларація).
Протягом лютого-липня 2021 року підприємиця п’ять разів подавала Декларацію: тричі через Центр надання адміністративних послуг і двічі – за допомогою Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Проте державний регулятор щоразу відмовляв у реєстрації її Декларації, вказуючи на ті чи інші помилки в оформленні, деякі з яких повторювалися, інші були новими. Відтак, подавши Декларацію вшосте, жінка звернулася до РБО по допомогу.

Вжиті заходи: Команда інспекторів вивчила матеріали справи та визнала скаргу обґрунтованою. Рада рекомендувала Управлінню ДАБІ в Івано-Франківській області забезпечити повний, всебічний та неупереджений розгляд нової Декларації скаржниці, у якій вона виправила раніше виявлені недоліки (щонайменше ті, суть яких була доступно викладена, а тому зрозуміла). У листі до Управління ДАБІ РБО вказала на низку обставин, які можуть свідчити про ймовірне порушення прав скаржниці при розгляді попередніх Декларацій (зокрема, причини для відмови у відповідях Управління ДАБІ здебільшого вказані недостатньо чітко та детально, аби підприємиця мала змогу належно виправити їх; не зазначено посилань на правові норми, що були порушені скаржницею при заповненні Декларацій, тощо). РБО також нагадала, що орган будівельного контролю має десять робочих днів на перевірку повноти даних, зазначених у Декларації, та у випадку достатності інформації, він має зареєструвати поданий документ.

Результат: Управління ДАБІ в Івано-Франківській області дослухалось до рекомендацій РБО та протягом декількох днів безперешкодно зареєструвало Декларацію. Підприємиця подякувала команді Ради за підтримку: «Дозвольте висловити Раді бізнес-омбудсмена вдячність за надзвичайно дієве реагування та людяне ставлення до моєї проблеми, яка полягала у тривалих протиправних зловживаннях чиновників архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області. […] Завдяки Вашій злагодженій, якісній та ефективній роботі було усунуто перешкоди в реалізації моїх законних прав та інтересів як підприємця». Cправу успішно закрито, а замість ДАБІ з 15.09.2021 в Україні розпочав виконання функцій у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду новий орган – Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ).
 

Наступний кейс: Держмитслужба прийняла декларацію імпортера медичних рукавичок