13412

22.02.2021

Компанії повернули тимчасово вилучене майно

Податкові питання: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку ДФС Київ

Скарга на: Державна фіскальна служба України (ДФС), Офіс Генерального прокурора (ОГП)

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від компанії, що є одним із лідерів  будівельного ринку України. Підприємство скаржилося на те, що правоохоронці тривалий час не повертали майно, вилучене у нього в результаті обшуку. Адже в межах кримінального провадження у справі щодо ухилення від сплати податків слідчі ДФС вилучили жорсткі диски та значну кількість документів компанії, однак в подальшому слідчий суддя відмовив у накладенні арешту на таке майно. Тож адвокат скаржника надіслав клопотання старшому слідчому у кримінальному провадженні та вимагав повернути тимчасово вилучене майно компанії, проте своєчасної відповіді не отримав. Тоді компанія просила Раду посприяти діалогу з правоохоронними органами з метою швидкого повернення тимчасово вилученого майна законному власнику.

Вжиті заходи: Команда інспекторів вивчила матеріали справи та визнала скаргу обґрунтованою. Рада просила ДФС спільно з ОГП забезпечити своєчасний, всебічний та неупереджений розгляд клопотань скаржника та негайно повернути тимчасово вилучене майно, яке утримується органом досудового розслідування без належної правової підстави. Інспекторка Ради обговорила предмет скарги з особами, які здійснюють досудове розслідування і процесуальне керівництво відповідного кримінального провадження, а також винесла скаргу на опрацювання експертною групою, утвореною при ОГП на підставі Меморандуму про партнерство та співробітництво між Радою та ОГП. Посилаючись на норми Кримінального процесуального кодексу України, Рада наголосила, що правоохоронці зобов’язані розглянути клопотання скаржника протягом не більше трьох днів з моменту його отримання і задовольнити його за наявності відповідних підстав; якщо контролюючий орган вирішив відмовити у задоволенні клопотання, він має надати скаржнику вмотивовану відповідь з цього приводу. При цьому, відмова у задоволенні клопотання про арешт тимчасово вилученого майна є підставою для його повернення власнику.

Результат: За сприяння Ради скаржнику вдалося повернути тимчасово вилучене майно. Правоохоронці дослухались до рекомендацій Ради. Підприємство подякувало Раді за допомогу: «Висловлюємо вдячнiсть за вашу діяльність, яка допомагає поновити порушені права суб’єктів господарювання та загалом сприяє покращенню умов ведення підприємницької дiяльностi в Україні». Справу успішно закрито.
 

Наступний кейс: Компанія повернула 3 млн. грн. ПДВ