Компанія з продажу автомобілів звернулася до Ради бізнес-омбудсмена через донарахування за результатами податкової перевірки. Протиправність частини цих грошових донарахувань компанії вдалося відстояти самостійно під час повторної перевірки, яку податковий орган призначив за результатами розгляду заперечень.
Однак за результатами повторної перевірки податковий орган все ще стверджував, що підприємство занизило базу оподаткування ПДВ при продажі вживаних автомобілів фізичним особам – неплатникам ПДВ, які компанія попередньо придбала також у неплатників ПДВ. Такі висновки податкова зробила через нібито неможливість підтвердити надання суб’єктом оціночної діяльності послуг з визначення ринкової вартості придбаних скаржником вживаних автомобілів. У результаті податкова донарахувала понад 6 млн грн податкових зобов’язань (включаючи 1,2 млн грн штрафних санкцій), зменшила від’ємне значення ПДВ на 480 тис грн і застосувала штраф у 2,7 млн грн за нереєстрацію податкових накладних.
Рада детально проаналізувала ситуацію та виявила суттєві недоліки у висновках податкового органу. Зокрема, у ситуації компанії базою оподаткування ПДВ є позитивна різниця між ціною продажу вживаних автомобілів і ціною їх придбання. При цьому відповідно до податкового законодавства для обрахунку такої позитивної різниці ціна продажу вживаного автомобіля повинна була визначатися не нижче ринкової вартості такого засобу, розрахованої уповноваженим суб’єктом оціночної діяльності. Натомість, сумніваючись у застосованій підприємством базі оподаткування і донараховуючи йому значні податкові зобов’язання, податковий орган не надав підтвердження, що зазначена скаржником база оподаткування, є нижче ринкової вартості таких вживаних автомобілів, розрахованої суб’єктом оціночної діяльності. Податкова також не навела власні розрахунки бази оподаткування ПДВ (позитивної різниці), а замість цього вирішила зосередити увагу на вартості автомобілів під час їх придбання та несвоєчасному відображенні у бухгалтерському обліку послуг з оцінки вартості придбаних компанією вживаних автомобілів.
Для захисту інтересів компанії Рада підготувала лист до Державної податкової служби України (ДПС), у якому детально проаналізувала допущені податковим органом помилки та навела аргументи на користь компанії. Представники Ради активно долучилися до розгляду скарги.
Завдяки підтримці Ради ДПС скасувала податкові повідомлення-рішення на суму 9 млн грн і повністю задовольнила скаргу компанії.