13136

05.04.2018

Кабмін нарешті вповноважив МОЗ реєструвати дезінфекційні засоби

Недоліки нормативно-правової бази: Державні регулятори Київська обл.

Об’єкт скарги: Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба)

Суть скарги:  22 березня 2017 року до РБО звернулося українське представництво світового виробника професійної хімії.  Скаржник не міг отримати свідоцтва про продовження терміну реєстрації дезінфекційних засобів.

До вересня 2014 року експертизою, реєстрацією та перереєстрацією таких засобів займалася Державна санітарно-епідеміологічна служба. Після того, як вона припинила свою діяльність, більшість її функцій, відповідно до постанови Кабміну, перейняла Держпродспоживслужба. Проте, як виявилося, не всі. Реєстрацією та перереєстрацією дезінфекційних засобів не займався ніхто.

Саме з цією проблемою стикнувся Скаржник. Держпродспоживслужба відмовила йому в перереєстрації, оскільки це завдання формально не входило до її повноважень. Підприємство намагалося самостійно привернути увагу Кабміну та Мін’юсту до цього питання, проте, безрезультатно.

Але проблема, насправді, була системною. Вона стосувалася не лише Скаржника, а одночасно декількох індустрій. Переважна більшість дезінфікуючих засобів, що використовуються у закладах охорони здоров’я, на підприємствах харчової промисловості, ресторанного бізнесу, у тому числі для знезараження питної води, є імпортними. А через правову неврегульованість питання, використовувати їх в Україні не можна.

Вжиті заходи: Інспектор вивчив правову базу, що регулює питання Скаржника. Він описав проблему підприємства в листах до  Держпродспоживслужби, Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), Міністерства юстиції України, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Державної регуляторної служби. В результаті з’ясувалося, що існувало декілька проектів нормативних актів, що дозволяли б вирішити Скаргу, проте жодний не був прийнятий. Тоді інспектор направив МОЗу лист, у якому запропонував варіанти, при яких Скаржникові не довелося б припиняти свою господарську діяльність у перехідний період. Крім того, протягом декількох місяців інспектор підтримував зв’язок з Кабміном та тримав руку на пульсі вирішення системної проблеми.

Результат: За сприяння Ради, в березні 2018 року Кабмін поклав функцію з реєстрації та перереєстрації дезінфекційних засобів на МОЗ. Крім того, цю процедуру спростили, в порівнянні з практикою санітарно-епідеміологічної служби. Системну проблему успішно вирішено. Нарешті Скаржник може продовжити термін дії дозвільних документів на свою продукцію та відновити нормальну господарську діяльність.

 

Наступний кейс: CБУ погодилася не затримувати розмитнення товарів CCC Ukraine