Приватний підприємець з Чернігова звернувся на лінію підтримки #РБО_helpline з питанням щодо переходу на спрощену систему оподаткування зі ставки 5% на ставку 2%. Інспектори РБО оперативно опрацювали звернення підприємця та надали йому консультацію.
Так, щоб під час воєнного, надзвичайного стану перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2%, приватному підприємцю необхідно подати заяву до податкової служби за місцем обліку або до найближчого контролюючого органу у паперовій формі, в електронному вигляді або через електронний кабінет. Форма заяви затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року №308. У заяві про зміну ставки діючі ФОПи III групи не заповнюють розділ 5.1 “Обрання або перехід на спрощену систему оподаткування”, а зазначають у розділі 5.2 “Зміна ставки та групи” у полі “зі ставки” діючу ставку у розмірі 3% або 5% та у полі “на ставку” – 2%. Крім того, для належного опрацювання заяви на початку форми у даному випадку варто вказати, що вона подається як “Внесення змін”, а не “Реєстрація (перехід)”.
В результаті консультації підприємець подав заяву через електронний кабінет платника та перейшов на спрощену систему за ставкою 2% від доходу.
Принагідно слід зазначити, що після подачі заяви про перехід та отримання квитанції №2 оновлення даних у електронному кабінеті та у реєстрі платників єдиного податку відбувається не одразу, адже податкова зазвичай потребує певного часу для перевірки заяв. Цей строк не регламентований законом, а на практиці процес перевірки заяви зараз може займати від декількох днів до декількох тижнів. Водночас, якщо платник відповідає встановленим критеріям і коректно заповнив заяву, то він вважатиметься платником єдиного податку за ставкою 2% з наступного робочого дня після подання заяви, незалежно від дати її опрацювання податківцями. В подальшому саме така дата вноситься до баз даних ДПС як дата зміни ставки та групи платника єдиного податку.
Важливо при цьому пам’ятати, що для спрощенців III групи зі ставкою 2% змінено звітний період – він дорівнює календарному місяцю. Підприємець має сплачувати податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації (за загальним правилом – 20 календарних днів для звітності + 10 календарних днів для сплати).
Більше про особливості переходу на спрощену систему оподаткування читайте у роз’ясненні ДПС: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/578879.html.
Не забувайте тримати руку на пульсі подій у цій сфері. Законодавство зараз доволі динамічне, а незнання законів не звільняє від відповідальності навіть у воєнний час.