Об’єкт скарги: Слідче управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби (Податкова міліція)
Суть скарги: 10 серпня 2018 року до Ради звернувся виробник сантехники. Підприємство скаржилося тиск з боку Податкової міліції.
В кінці 2013 року підприємство було змушене розпочати процедуру банкрутства. Серед кредиторів виробника були державні органи, зокрема ДФС та Пенсійний фонд. Останньому Скаржник заборгував, з урахуванням штрафів та пені, близько 1 млн. грн. єдиного соціального внеску (ЄСВ). Відповідно до законодавства, збори кредиторів мають право домовитись із підприємством – боржником про розстрочку або відстрочку виплати боргів. Так, Скаржник та його кредитори підписали мирову угоду, відповідно до якої підприємство мало погасити суму заборгованості протягом погодженого строку. Для заборгованості з ЄСВ, що належала до кредиторських вимог другої черги, погоджений строк становив 4 – 4,5 років. Мирову угоду затвердив суд. Завдяки такій реструктуризації, Скаржнику вдалося розрахуватися зі всіма кредиторами та врятувати свій бізнес. Борг з ЄСВ скаржник в повному обсязі виплатив навіть раніше строку – менш ніж за три роки. В компанії призначили нового директора, підприємство продовжувало працювати.
Проте, в червні 2018 року, за поданням ДФС, Скаржника несподівано звинуватили в ухиленні від сплати ЄСВ. За словами представників підприємства, їх стала сильно притискати Податкова міліція. 20 співробітників компанії викликали на допит. А нового директора, який не мав відношення до боргів 2012-2013 років, оскільки почав працювати в компанії лише в 2015 році, правоохоронці «взяли в оборот». Вони схиляли його визнати себе винним в ухиленні від сплати податків. Слідчий навіть вручив йому проект повідомлення про підозру та порадив в усьому зізнатися. Заспокоювали директора тим, що він зможе «попросити про звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з відшкодуванням збитків». І фактично це не матиме для директора жодних наслідків. Крім заплямованої на все життя репутації за злочин, якого не скоював.
А після того, як директор відмовився підписувати зізнання, правоохоронці ще більше активізувалися в розслідуванні справи, по якій Скаржник вже виплатив все до останньої копійки. Двічі співробітники Податкової міліції зверталися до суду щодо проведення обшуку в компанії. Запитували документи, які не мали відношення до сплати боргів 2012-2013 рр.
Відчуваючи на собі шалений тиск з боку правоохоронців, Скаржник звернувся за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена.
Вжиті заходи: Інспектор Ради ретельно вивчив матеріали справи та взяв скаргу підприємства у роботу. Він письмово повідомив про це районну інспекцію ДФС, Податкову міліцію та Прокуратуру та попросив розібратися у діях співробітників Податкової міліції.
Прокуратура та Податкова міліція не визнали порушень в діях держслужбовців, але й не спростували цих дій. Враховуючи відсутність належного реагування на рівні органів регіонального рівня, інспектор скористався іншим інструментом, передбаченим Меморандумом про співпрацю РБО та ДФС. Він виніс питання на засідання експертної групи з керівництвом Податкової міліції.
Результат: За результатами зустрічі Раду запевнили, що справу Скаржника ретельно розглянули, і кримінальне провадження готується до закриття. 13 листопада представник Скаржника повідомив, що з часу звернення до Ради жодні слідчі дії не проводилися. Це дає підстави сподіватися на подальше позитивне вирішення проблеми підприємства шляхом закриття кримінального провадження. Оскільки тиск на Скаржника з боку правоохоронців припинився, справу закрито.