Об’єкт скарги: Державна фіскальна служба (ДФС), Офіс великих платників податків (Офіс ВПП)
Суть скарги: 5 січня 2018 року до РБО звернулася міжнародна тютюнова компанія. Податкова звинувачувала підприємство в заниженні податкових зобов’язань на суму понад 180 млн. грн.
Наприкінці 2016 та 2017 років Верховна Рада підняла акциз на тютюнові вироби на 40% та майже 30% відповідно. Як правило, для кінцевих покупців це означає пропорційне зростання вартості продукції. Проте, за словами Скаржника, щоб різко не підіймати ціни, він запланував поступове збільшення вартості готової продукції. При цьому витрати на оплату акцизу на цей перехідний період на початку року він брав на себе. Таким чином, на початку 2017 та 2018 років виробник реалізував сигарети за ціною, нижчою собівартості.
ДФС побачила в цьому неправомірні дії Скаржника – здійснення операцій, що не відносяться до звичайної господарської діяльності, а спрямовані на заниження власних податкових зобов’язань. Відповідно, на всю партії реалізованих сигарет податкова донарахувала ПДВ та штраф – на загальну суму майже 200 млн. грн.
Вжиті заходи: Обґрунтовуючи можливі порушення законних інтересів Скаржника, інспектор Ради звернувся до ДФС з проханням всебічно та неупереджено розглянути скаргу компанії. Зокрема він наголошував, що згідно з українським законодавством здійснення збиткової господарської операції є правомірним, якщо така операція має належну ділову мету. В цьому випадку Скаржник відмовився від різкого підвищення ціни та пішов на короткочасну втрату маржі задля збереження частку ринку. В подальшому Скаржник поступово підняв ціни, що дозволило йому зберегти прибутковість.
Результат: Завдяки втручанню Ради, ДФС дослухалася до аргументів Скаржника та скасувала донарахування та штраф майже в повному обсязі. Справу успішно закрито на початку квітня.