01.12.2021

АМКУ скасував штраф на суму 1,1 млрд грн групі компаній «Філіп Морріс»

Інші державні регулятори: АМКУ Київ

Скарга на:  Антимонопольний комітет України (АМКУ)

Суть скарги: Ще в 2016 році Рада бізнес-омбудсмена отримала звернення від групи компаній «Філіп Морріс» щодо  оскарження результатів податкової перевірки, а згодом невиконання Державою Україна мирової угоди з американським, швейцарським та українським офісами «Філіп Морріс» щодо скасування донарахувань на суму 635 млн грн. 

На початку 2020 року компанія була змушена знову поскаржитися до РБО уже з іншим аспектом цієї справи. Цього разу скарга стосувалася відкриття АМКУ справи щодо нібито отримання компанією державної допомоги внаслідок скасування податкових донарахувань на підставі згаданої мирової угоди. Компанії загрожував штраф на суму 1,18 млрд. грн. Підприємство просило Міністерство юстиції розпочати переговори із врегулювання спору та створити Міжвідомчу робочу групу (МРГ). Однак засідання МРГ мали лише формальний характер та не вирішили ситуацію інвестора. Тоді РБО розпочала власне розслідування.

Вжиті заходи: Рада дійшла висновку, що АМКУ недостатньо аргументував своє рішення щодо відкриття справи у зв’язку із нібито отриманням інвестором державної допомоги. Більше того, у відповідних взаємовідносинах був відсутній основний елемент державної допомоги, а саме факт підтримки компанії за рахунок державних ресурсів внаслідок виконання Мирової угоди. Тож РБО рекомендувала АМКУ завершити розгляд справи про державну допомогу з огляду на відсутність факту отримання компаніями «Філіп Морріс» державної допомоги.
На етапі розслідування скарги Рада увійшла до складу роботи МРГ під головуванням заступника міністра юстиції, на засіданнях якої підтримала позицію компанії. РБО розпочала моніторинг виконання рекомендації, наданої АМКУ, у справі скаржника.  

Результат: Незважаючи на довгий період очікування, АМКУ дослухався до рекомендації РБО та закрив справу про державну допомогу. Штраф на суму 1,18 млрд. грн. скасовано.

Наступний кейс: 1,7 млн. грн. вилучених коштів повернуто мережі зоомагазинів