На лінію підтримки Ради бізнес-омбудсмена звернулася українська агрокомпанія. До війни підприємство експортувало курячі тушки до країн Африки. Одна з проблем, з якою зіштовхнулось підприємство, полягала в обмеженні експорту певних видів товарів.
Так, Кабінет міністрів України з метою запобігання продовольчій кризі прийняв постанову № 207 від 05.03.2022 р., якою заборонив експорт певних видів м’яса, злакових культур, цукру та солі. Підприємство побоювалось, що у зв’язку із встановленими обмеженнями не зможе продовжувати здійснювати експорт курятини, що загрожувало б екологічною катастрофою, оскільки у підприємства відсутні достатні можливості для утилізації надлишків продукції, яка не споживається на внутрішньому ринку України.
Інспектор РБО оперативно розглянув звернення компанії та роз’яснив, що встановлена заборона не поширюється на продукцію, яку виробляє підприємство, оскільки експорт курячого м’яса не було заборонено, а лише обмежено шляхом необхідності отримання ліцензії.
За сприяння РБО Міністерством економіки України було видано компанії ліцензію на експорт перших 20 контейнерів курятини.
Нагадаємо, що ліцензування експорту певних видів продовольчих товарів носить тимчасовий характер та спрямоване на забезпечення населення належною кількістю продуктів харчування. Тому у випадку якщо на внутрішньому ринку існує надлишок товарів, Міністерство дозволяє його експорт, а якщо внутрішнє споживання зростає, то Міністерство відмовляє у видачі ліцензії, з метою забезпечення продовольчої безпеки країни.
Уряд слідкує за потребами населення та бізнесу, і оперативно реагує на зміни обставин, свідченням чого є внесення змін 09.04.2022 р. до вищевказаної постанови та зняття заборони на експорт яловичини.
РБО тримає руку на пульсі законодавчих нововведень та прикладає всіх зусиль для налагодження взаєморозуміння між владою та бізнесом.