9271

12.01.2021

Яким видався 2020 рік для Ради бізнес-омбудсмена?

Поточний 2020 р. був надзвичайно складним для бізнесу. Підприємці в усьому світі та в Україні були змушені сповільнити темпи розвитку, скоротити, а й інколи повністю закрити свій бізнес.
Водночас цього року Рада бізнес-омбудсменаотримала більше скарг від підприємців, ніж у 2019 р., хоча структура звернень дещо змінилася.
 
Мораторій на податкові перевірки
Щоб зменшити навантаження на бізнес, у березні 2020 р.уряд запровадив мораторій на більшість податкових перевірок. Відповідно, кількість скарг з цього раніше найпоширенішого предмету суттєво зменшилася.
Включення до переліку ризикових
Водночас кількість скарг щодо реєстрації податкових накладних, зокрема, щодо включення підприємців до переліку ризикових, значно зросла.
Невиконання судових рішень
Системна проблема, яку ми спостерігаємо, — невиконання судових рішень, які набрали законної сили. За 5 років роботи Рада бізнес-омбудсмена отримала понад 500 скарг з цієї тематики. Саме тому ми обрали її для поглибленого аналізу та розробки рекомендацій держорганам у новому системному звіті, публікація якого запланована на початок 2021 р.
Скарги, пов’язані з карантинними обмеженнями
У першій половині 2020 р. ми отримували скарги бізнесу на порушення державних органів у контексті локдауну. Кейси стосувалися, зокрема, реекспорту товарів медичного призначення, онлайн-роботи навчальних закладів, втрати пільгових умов оподаткування для ФОПів, які призупинили діяльність у період карантину. Проте, розуміючи масштаб проблем, з якими стикнувся бізнес, маємо зазначити, що таких скарг ми отримали
досить мало. Очевидно, що підприємці потерпають від деяких карантинних обмежень, проте не вважають їх незаконними.
Плани РБО на 2021 р.
Для того, щоб і надалі ефективно допомагати підприємцям боротися з порушеннями держслужбовців, статус РБО потрібно закріпити на рівні закону. Депутати вже внесли до Верховної Ради відповідний законопроект, який отримав підтримку трьох комітетів та Кабміну. Ключові положення документа відповідають Венеціанським принципам захисту та просування інституту омбудсмена, прийнятим Радою Європи.
З урахуванням низки зауважень депутатів, отриманиху процесі обговорення, ми підготували доопрацьовану версію законопроекту. Сподіваємося, що довгоочікуваний законопроект, що регламентує процедури установи та покращить її взаємодію з держслужбовцями, буде прийнятий у І кварталі 2021 р.
Читайте оригінал публікації тут.

Наступний кейс: Законопроект №2730: contra spem spero?