17.06.2020

Влада і бізнес: як захистити підприємців в Україні

Як працює інститут бізнес-омбудсмена та які нові повноваження для нього передбачає законопроєкт 3607 в ефірі Українського радіо розповідають бізнес-омбудсмен Марчін Свенчицький та заступник голови комітету ВР з питань економічного розвитку, член фракції партії “Слуга народу” Дмитро Кисилевський.
До Верховної Ради внесли законопроєкт про установу бізнес-омбудсмена. Документ передбачає реформування інституту бізнес-омбудсмена із дорадчого на незалежний орган. Із жовтня 2019 року бізнес-омбудсменом є Марчін Свенчицький, в минулому мер Варшави, депутат польського сейму, заступник голови Української парламентської групи. Загалом у команді ради бізнес-омбудсмена працює 35 фахівців. Рада бізнес-омбудсмена приймає скарги підприємців на неправомірні дії державних органів. Вона також проводить розслідування і виносить рішення та відслідковує виконання. Топ три предметів скарг це – податкові питання, дій правоохоронних органів і дії державних регуляторів.
Про те, як зараз працює інститут бізнес-омбудсмена розповідає Дмитро Кисилевський: “Уже шостий рік бізнес-омбудсмен працює в Україні. Він був створений в 2015 році і функціонує на основі постанови Кабінету міністрів України, яка регулює певні аспекти його діяльності. На жаль, ця постанова не поширюється на органи, які не підпорядковуються Кабінету міністрів. І через це, якщо такі органи і співпрацюють зараз з бізнес-омбудсменом, то це викликане його авторитетом, повагою до цієї установи, аніж формальним обов’язком співпрацювати з ним. За законопроєктом усі державні структури, які є в Україні матимуть формальний обов’язок, а не лише право співпрацювати з бізнес-омбудсменом. Крім того, цей законопроєкт передбачає відповідальність чиновника за неспівпрацю з бізнес-омбудсменом. Це не є кримінальною відповідальністю чи непідйомними штрафами. Це невеликі штрафи, але вони вже дисциплінуватимуть чиновника для того, щоб бізнес-омбудсмен міг виконувати свої повноваження. Бізнес-омбудсмен матиме право виступити у ВР та на засіданні Кабінету міністрів, а також матиме право зустрічі з прем’єр-міністром один раз на квартал. Ми інституціонально підсилюємо можливості бізнес-омбудсмена не лише врегульовувати конкретну скаргу, але й надавати свої рекомендації з приводу покращення бізнес клімату тим, хто на нього в країні”.
Яку допомогу сьогодні потребує бізнес та з якими проблемами звертаються підприємці розповідає Марчін Свенчицький: “Більшість скарг, які ми отримуємо стосуються податкових органів, невиконання рішень суду та внесення компаній до списку ризикованих. Крім того, з’явилося кілька нових типів скарг, пов’язаних з пандемією коронавірусу. Це до прикладу заборона експорту медичних костюмів, продажу гігієнічної продукції тощо. ФОПи, які хочуть зареєструватися повторно після карантину цього року вже не мають права претендувати на єдиний податок. Традиційними скаргами залишаються проблеми з податками, перевірками, відкриттям кримінальних справ, рейдерством, ліцензіями тощо”.
На питання, яка процедура розгляду скарг бізнес-омбудсмен зазначає: “Перші десять днів ми перевіряємо, чи обґрунтована дана скарга. Нам потрібен документ, на якій основі підприємець подає скаргу. Буває, що скарга дійсно не обґрунтована і державні органи не порушували законодавство. Проте частіше скарги обґрунтовані. Ми не розглядаємо скарги на рішення судів, оскільки не можемо скасувати їхні рішення. Ми можемо лише допомогти ввести в силу виконання рішення суду, якщо сторона відмовляється його виконувати”.
Як знайти розумний баланс між ефективним регулюванням перевірок, аби вони не ставали каральним інструментом чи методом боротьби з конкурентами пояснює Марчін Свенчицький: “На сьогодні в Україні перевірки врегульовані.  Від перевірки можна відмовитися, якщо вона безпідставна, можна контролювати обсяг та кількість перевірок, можна знімати перевірку. Крім того, після перевірки можна подати скаргу, якщо вона проводилася з порушеннями або був накладений непропорційно великий штраф.  Тобто підприємець має достатньо прав у цій сфері”. А Дмитро  Кисилевський додає: “Підприємці оскаржують їх в судах і за допомогою бізнес-омбудсмена в досудовому порядку. Сам факт наявності бізнес-омбудсмена як інструмента досудового врегулювання скарг певним чином впливає і на бізнес і на контролюючі органи. Тому факт легкого оскарження є фактором балансу. Відтак чиновник змушений діяти у суворій відповідності до закону”.
Читайте оригінал матеріалу та слухайте запис ефіру за цим посиланням.

Наступний кейс: Захистити свій бізнес в Україні: як у цьому допоможе бізнес-омбудсмен