24.10.2023

Українка в Стенфорді: місія можлива Що таке 10-тижневий інтенсив для лідерів публічного та приватного секторів з України

Всесвітньо відомі університети приваблюють своїми програмами, адже можуть дати гарний старт як на початку кар’єри, так і на будь-якому етапі її розвитку. Одним із таких вишів є Стенфорд. Які програми пропонує цей заклад українцям, що вже мають досвід ведення бізнесу, як вступити на них, а також про враження від навчання у Стенфорді розповіла Mind стипендіантка Стенфордської програми ‘Strengthening Ukrainian Democracy and Development’ (SUDD), інспекторка Ради бізнес-омбудсмена, членкиня The Peace Coalition Олена Куцай

Цього року мені вдалося спіймати вдачу за хвіст і стати однією з шести обраних українців – учасників Стенфордської програми Strengthening Ukrainian Democracy and Development (SUDD), 10-тижневого інтенсиву для лідерів публічного та приватного секторів з України.

Я вболіваю за те, щоб якнайбільше талановитих українців мали змогу потрапити до Стенфорду, тому в цій статті спробую передати свій досвід проходження відбору й перебування в стінах найавторитетнішого університету США та світу.

З чого починається вступ до Стенфорду

Процес відбору розпочинається за 7 місяців до початку програми й передбачає заповнення аплікаційної форми (питання переважно щодо вашої кар’єри, професійних планів, особистого вкладу) та відео з аргументацією, чому, власне, відібрати мають саме вас. Програма розрахована на mid-career professionals, які вже мають неабиякий досвід у своїй сфері. Отже, будьте готові до жвавих і нестандартних дискусій, виходити із зони комфорту, бути лідером серед лідерів.

Заповнення моєї аплікаційної форми припало на листопад – грудень 2022 року – період важких бомбардувань України й тотального блекауту. Я заповнювала форми вночі, коли світло вмикали, а в самому відео так і зазначила: ніщо не стане на заваді моєму бажанню потрапити до Стенфорду й випробувати себе. Думаю, щирість та наполегливість спрацювали.

Порада номер один – намагайтеся бути відвертими, не використовуйте «шаблонних відповідей» при заповненні аплікаційної форми. Під час запису відео візьміть за основу техніку elevator pitch – коли ти привертаєш увагу та діймаєш до живого в короткий проміжок часу.

Важлива ремарка та порада номер два: продумуйте, хто саме даватиме вам персональні рекомендації. Ваші шанси зростуть, якщо це будуть визнані експерти, лідери думок тощо. Стенфорд приділяє значну увагу рекомендаціям, тому попрацюєте завчасно над цим питанням.

Обрати проєкт, з яким працюватимете в університеті

Якщо ви подаєтеся на програму Strengthening Ukrainian Democracy and Development, у вас має бути чітке розуміння, над яким проєктом ви працюватимете в стінах університету. В ідеалі у вас має бути орієнтовний план зустрічей з експертами для його живого наповнення. Чим конкретніше та «вужче» проєкт – тим чіткіше розуміння, як Стенфорд буде вам корисний. Адже найголовніша мета програми – реальна допомога вам, як фахівцю у конкретній галузі – набратися досвіду та контактів і робити реальну роботу в Україні.

Отже, пару місяців нервувань, і в середині квітня я отримала заповітний імейл про те, що мене відібрано! Неймовірні емоції щастя переповнюють і приходить розуміння, що ця поїздка буде знаковою та матиме позитивний вплив на мою подальшу кар’єру, професійне й персональне зростання.

Візу отримано, квиток куплений, і ось я в Стенфорді – розпочинається перший етап програми Fisher family summer fellowship program (щедро підтримана родиною Fisher), який збирає 33 учасники з різних куточків світу, зокрема з Африки, Узбекистану, Індії, Пакистану, білорусі, Грузії, Колумбії, Лівану, Лівії, Молдови та інших.

Інтенсивність навчання тримає в тонусі

Перші три тижні програма складається із суперінтенсивних лекцій на теми розбудови демократії, верховенства права, правосуддя перехідного періоду, гендерної рівності. Лекції – це по суті живий діалог із професорами, і в авдиторії з нами були такі майстри своєї справи, як Френсіс Фукуяма, Ларрі Даймонд, Ерік Дженсен, Майкл Макфол і Кетрін Стонер. Щоденні активності доповнюються вивченням конкретних кейсів із досвіду різних країн. Розбираємо стейкхолдерів; вирішуємо хто який вплив має на процес ухвалення рішень та брейнстормимо, що можна зробити краще для імплементації проєктів в публічному секторі.

Будьте готові до того, що інтенсивність обміну думками й активність учасників будуть тримати вас у неабиякому тонусі. Розслаблятися зовсім немає часу, особливо коли вам поставлять завдання підготувати свій перший ted talk.

І ось перша частина програми для мене завершена. Три тижні пролетіли як один день. В моїй скарбниці – нові друзі з усього світу, нові практичні знання та відпрацьоване helicopter view – можливість бачити проблему чи питання з різних кутів, можливість враховувати інтереси багатьох сторін; можливість складати як пазл нові ідеї та проєкти, а також брати за основу досвід інших країн, який може бути корисним для України (у контексті відбудови та повоєнного відновлення, поліпшення бізнес-середовища, зростання економічного потенціалу).

Я неймовірно прокачала свої дипломатичні якості, зуміла досягнути балансу між якісним і водночас неагресивним просуванням «українського питання» на різних майданчиках Стенфорду.

Ще одна порада – будьте гнучкими та супердипломатичними. У ваш кінцевий сумарний бал враховується не лише думка професорів щодо вашої активності, а й те, як ви взаємодіяли з іншими учасниками програми. Бути лідером та одночасно командним гравцем не завжди легко, і тут є тонка грань, яку треба відчувати.

Що варто згадати окремо – це неймовірна територія Стенфордського університету. Місце сили, знань та історії. Щодня я відкривала для себе щось нове, і насправді необхідно декілька тижнів, щоб повністю дослідити кожен закуток Стенфорду. Стенфордська школа бізнесу, Стенфордська школа права, Стенфордська школа медицини, Стенфордська школа інженерної справи – кожна будівля окремий витвір мистецтва.

Випускники Стенфорду заснували Nike, Hewlett-Packard, Yahoo!, Cisco Systems, Google та ще десяток компаній із списку Fortune. Університет дає поштовх до генерування нових ідей і мотивує тебе, ніби говорячи: «Ризикуй! Дій! Створюй!» Свобода винахідництва та підтримка гарантовані на кожному етапі. Це і є дух Університету, і він скрізь – у кожній лекції, кожному дворику, навіть у кожній кав’ярні.

Українські проєкти у Стенфорді

Декілька днів передиху, і я розпочала другу частину програми, яка цілковито присвячена Україні й конкретним проєктам, пов’язаним з Україною. Тут варто зазначити неймовірну підтримку з боку менеджменту CDDRL, зокрема керівниці програми SUDD Кетрін Стонер. Для нас відкривали всі двері та організовували зустрічі всіх рівнів, у тому числі з топпрофесорами Стенфорду, віцегубернатором Каліфорнії та мером Сан-Франциско, лідерами Goolge, Microsoft та Facebook. Ми розмовляли з українською діаспорою і думали, як побудувати Кремнієву Долину в Україні, шукали нові ідеї для залучення інвестицій та розмовляли з топекспертами з повоєнної відбудови.

Від рівня зустрічей і зацікавленістю українським питанням я відчувала запаморочення. Водночас я чітко розуміла, що ці контакти є міцним підґрунтям для подальшої роботи в Україні.

Стенфорд розширяє твої зв’язки до неймовірних величин. Одна зустріч дає поштовх іншій. Ще вчора здавалося сном, що з тобою розмовлятиме ексдиректор USAID, а сьогодні це – реальність. Неможливе стає можливим.

Ти fellow зі Стенфорду? Тебе вислухають всі: професори, бізнесмени, політики, представники think tanks, інвестори з Black Rock. І тут можна додати ще одну пораду – знайте, у які двері стукатися для того, щоб провести свій час у Стенфорді максимально ефективно. Презентація ваших проєктів – це по суті початок більш системної та кропіткої праці, яку ви маєте зробити після повернення додому.

Окремо зазначу неймовірну гостинність Майкла Макфола, який у минулому був амбасадором США в росії та учасником санкційної комісії Єрмак – Макфол. Я не зустрічала ще людини, яка б на такому рівні була занурена в українське питання. Місія Майкла – допомогти нашій країні Перемогти. Це означає – вплинути, переконати, провести мільйон зустрічей і зум-колів із чиновниками всіх рівнів. А по факту– це отримання нашими хлопцями це більше якісного озброєння, яке збереже сотні життів та наблизить Перемогу. Кожен день і час свого життя він присвячує цій місії, і всі наші дискусії були присвячені тільки Україні.

Три головні враження від Стенфорду

Насамкінець, я хочу зазначити про три неймовірні речі, які вразили мене чи не найбільше в Каліфорнії та змінили мою систему суджень назавжди:

  1. Перше – це бажання рухатися далі, незважаючи ні на що. Навіть якщо тут і зараз із певним проєктом не вийшло – ти ростеш, ти працюєш над помилками, ти падаєш, але встаєш і пробуєш знову. Ніколи не пізно й не рано – піднімайся і роби.
  2. Друге – це сила вдячності. Якщо ти подякував сто раз – подякуй сто перший раз, це не буде зайвим. Усі зустрічі розпочинаються зі слів вдячності, що обеззброює та відчиняє всі двері.
  3. Третє – міркування «твоя перемога – моя перемога». Сила – в синергії, обміні контактами, думками та пошуку спільних win-win ситуацій. Це неймовірно надихає, рве стереотипи та змінює твоє мислення. Ти сміливо працюєш із різними стейкхолдерами (можливе, раніше ти сприймав їх тільки як конкурентів) і бачиш нові варіанти розвитку подій, які раніше не спадали тобі на думку.

Стенфорд тепер назавжди частина мене, а я частина Стенфорду. І за цей доленосний досвід найщиріші слова подяки моїй сім’ї, колективу Ради бізнес-омбудсмена та особисто Роману Ващуку, великій родині Стенфорду та нашим героям, завдяки яким ми продовжуємо жити у вільній України. Завжди використовуйте всі шанси у своєму житті! Fortes fortuna adiuvat!

Оригінал публікації читайте за посиланням.

Наступний кейс Проблеми державного значення у спорі з місцевою владою