27.06.2019

«Сонячне затемнення. Історія про один інвестпроект, що не відбувся»

Сумний кейс. Як і чому Україна втрачає інвестиції 
Це — не найвеселіша історія про сонячну електростанцію, яку міг би побудувати німецький інвестор у Запорізькій області. Гарний приклад того, як і чому наша країна втрачає інвестиції.
Втім, починалася історія просто ідилічно. 
Багато років поспіль місцева влада плідно співпрацювала з владою однієї з німецьких земель. Українці переймали у німецьких колег досвід організації місцевого самоврядування, співпрацювали в культурній та науковій царині. І ось сторони домовилися, що німецька енергетична компанія побудує в регіоні сонячну електростанцію. Планувалося оформити це як спільну діяльність, де матимуть частки німецький інвестор і український орган місцевого самоврядування. Таким чином, до місцевого бюджету надходитиме частина прибутку від діяльності енергетичного підприємства, не кажучи вже про створення в селищі міського типу нових робочих місць із білими зарплатами. 
Розділена земля 
Була лише одна заковика, яка заважала негайно розпочати реалізацію проекту. Земельний масив, що оптимально підходить для вироблення сонячної енергії, виявився формально розділений на дві земельні ділянки. Один був у межах населеного пункту (і, отже, мав комунальну форму власності). Другий — за межами (державна форма власності). 
Однак українська сторона запевнила інвестора, що це — не проблема. Для інвестора було складено план-графік юридичних дій, які потрібно виконати, щоб зібрати дві ділянки разом для цілей проекту. Як перший крок з реалізації плану, голова селищної ради звернувся до органу земельних ресурсів із клопотанням про розширення меж населеного пункту (мотивуючи необхідністю реалізації інвестпроекту). 
Інвестор, упевнений, що все йде згідно з планом, готувався до наступних етапів проекту, не підозрюючи, що відбудеться далі. 
Раптовий «конкурент» 
У цьому місці в історії з’являється українське приватне підприємство (ПП) зі статутним капіталом 500 грн., зареєстроване на номінальних осіб у квартирі одного з них. ПП раптово захотіло отримати в оренду земельну ділянку, яка була потрібна інвестору, на 49 років (з правом продовження), для будівництва сонячної електростанції. 
Цікаво, що стосунку до альтернативної енергетики нікому не відоме ПП ніколи раніше не мало. Не було зрозуміло, звідки у ПП ресурси (а йшлося про десятки мільйонів доларів), щоб побудувати об’єкт. Та й у самому селищі про ПП ніколи раніше не чули — ніхто не приїжджав, не цікавився, до ділянки не придивлявся. 
Отримання в оренду земельної ділянки (до того ж зі зміною цільового призначення) — процес не простий. Але ПП на диво швидко стало щасливим орендарем земельної ділянки. 
Німецький інвестор, до якого незабаром дійшла ця інформація, був шокований. Люди, які знають українські реалії, натякнули — дехто захотів, щоб інвестор узяв його «в долю». І цей «дехто», ймовірно, володів інсайдерською інформацією і зв’язками — адже він дізнався про плани німецького інвестора і зумів дуже швидко оформити земельну ділянку. 
Богобоязливий екс-чиновник 
Коли до нас звернулися обурені німці, людину, відповідальну за цю «схему», мені вдалося знайти досить швидко. Виявилося, що попереднім власником ПП був екс-керівник того самого органу земельних ресурсів, який передав землю в оренду горезвісному ПП (де, до речі, дотепер працює його брат), екс-радник губернатора області, фігурант численних журналістських і деяких кримінальних розслідувань, пов’язаних з імовірними земельними махінаціями (які, однак, не були доведені). 
Це виявилася публічна особа. Зайшовши до героя розслідування на сторінку в Facebook, я спочатку подумав, що помилився адресою — ну не може зразковий сім’янин і ревний християнин, вся стрічка якого лисніє від благочестя, бути причетним до таких справ. 
Результат — нічия 
Переходячи до кінця довгої історії — «посунути» ПП з зайнятої ним земельної ділянки так і не вдалося, незважаючи на піднятий шум і подання безлічі скарг. Клопотання про включення земельної ділянки в межі населеного пункту, яке було подано за домовленістю з інвестором раніше, ніж інтерес до ділянки виявило ПП, за дивним збігом обставин «загубилося». Перевірка щодо законності передання землі в оренду, проведена чиновником з управління, прогнозовано не виявила ніяких порушень. А ініціювати тривалі судові тяжби і кримінальні розслідування інвестор, який ще навіть не встиг зайти в Україну, не був готовий. 
Єдине, за що вдалося зачепитися, — явно неринкові умови, на яких ділянку було передано в оренду ПП. Вартість оренди була розрахована як для ріллі, тоді як землі для енергетики — в десятки разів дорожче, ніж рілля. Незважаючи на спротив орендаря, який намагався знайти лазівки, щоб, як і раніше, платити символічну плату за оренду — вартість оренди, після численних звернень з боку Ради, була в підсумку підвищена в 40 разів, наблизившись до розрахункових цифр, які показували німецькому інвестору, коли на ділянку претендував він. 
Якщо виключити ймовірність того, що екс-чиновник дійсно вирішив побудувати на чесно накопичі статки сонячну електростанцію вартістю в мільйони доларів, і припустити, що ділянку було захоплено тільки для того, щоб змусити інвестора «домовлятися» з людьми, які стоять за ПП, — схоже, що схема не вдалася, та ще й виявилася значно витратнішою, ніж припускали її архітектори. 
Інвестиційний проект не відбувся в тому форматі, в якому планувався. Але на своїх українських планах інвестор хрест не поставив — вирішив розглянути можливість зменшити масштаби проекту і побудувати електростанцію на ділянці, яку включено в межі населеного пункту. Залишається сподіватися, що ці плани реалізуються, і залишки інвестиційного іміджу нашої країни, що похитнувся в очах іноземної компанії, будуть врятовані.
Наостанок — на замітку бізнесу 
Ця історія — черговий доказ того, що «джентльменські угоди» з владою, запевнення чиновників у любові і підтримці — не дорого коштують, якщо за ними не стоїть належним чином оформлена, юридично обов’язкова домовленість. 
Хоч як би банально це звучало, треба бути обережним і скрупульозним в усьому. Адже навколо завжди повно недобросовісних і дуже спритних особистостей, які не упустять можливості на вас нажитися. 
Оригінал статті доступний за посиланням: http://bit.ly/2IRq9Pd 

Наступний кейс «Обов’язковою умовою залучення іноземних інвестицій в Україну є реальна реформа правоохоронних органів»