9362

29.05.2023

Проблема дронів: Що не так з обіцяною підтримкою українського виробника БПЛА (NV)

Нещодавно Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від одного із вітчизняних виробників безпілотних літальних апаратів. Подробиці цього кейсу.
Виробник безпілотників стикнувся із відмовою митних органів застосувати пільговий режим оподаткування (звільнення від ПДВ) до частин безпілотних літальних апаратів (без озброєння), що при ввезенні на митну територію України класифікуються за кодами 8802 та 8803 згідно УКТЗЕД.
Несинхронізованість митних і податкових правил б’є по національних новаторах і виробниках — при тому, що пільги без проблем застосовуються при імпорті (безумовно також потрібному) повністю укомплектованих безпілотників з-за кордону.
Підприємство-виробник мало би право скористатися такою пільгою згідно зі змінами, внесеними до Податкового кодексу України в квітні 2022 року. Однак у зв’язку із набранням чинності Закону України «Про Митний тариф України» в листопаді 2022 року Державна митна Служба своїм наказом затвердила Перехідні таблиці від УКТ ЗЕД версії 2017 р. до УКТ ЗЕД версії 2022 р., в яких кодів 8803 вже не існує. Відповідно, товарні позиції за кодами 8803 трансформувалися в коди 8807 та податкові пільги на них вже не розповсюджуються.
Наразі на свої звернення щодо класифікації товарів та застосування податкових пільг до Державної митної служби та Міністерства фінансів України відповідей підприємство не отримало. І, як наслідок, асинхронності діючого законодавства компанія стикнулась із здорожчанням вартості продукції на 20% та ризиком невиконання контракту, укладеного з Міністерством оборони України.
При цьому звинувачувати виключно Державну митну службу у цій проблемі було б передчасним через те, що митники технічно не можуть застосувати коди 8803 при митному оформленні. Адже користуються оновленою версією УКТ ЗЕД і не мають повноважень самовільно прийняти рішення про застосування пільг до товарів, які розмитнюються за кодами 8807.
В цілому ситуація виглядає як відсутність координації та узгодженості дій між відповідними стейкхолдерами та гостро нагадує проблематику блокування податкових пільг для бізнесу через неприйняття переліку територій, де ведуться бойові дії, про які ми вже писали тут.
На жаль, такі дії не тільки не стимулюють власну галузь, але й ніби підштовхують виробників до думок про передислокацію виробничих потужностей закордон або взагалі фокусування на імпорт вже готових БПЛА.
Водночас є надія, що зрушення у цьому питанні відбудуться, адже Верховна Рада прийняла законопроєкти 9275 та 9276, які передбачають звільнення на час воєнного стану від ПДВ і мита ввезення складових для виробництва і ремонту БПЛА.
Отже, ми сподіваємося на те, що держава підтримуватиме українських виробників належним чином вже зараз. Це, по-перше, задовільнить негайні потреби Збройних сил України, а, по-друге, сформує передумови для розвитку галузі на майбутнє.
Читати колонку тут.

Наступний кейс Відшкодування ПДВ: з якими питаннями найчастіше зіштовхується бізнес (Економічна правда)