9304

30.07.2021

Понад півтисячі скарг до РБО на порушення держслубовців – рекордна цифра останніх років

Підприємці, які стикаються з порушеннями держслужбовців, можуть поскаржитися на дії або бездіяльність державних органів до незалежної установи – Ради бізнес-омбудсмена (РБО). Як свідчить практика шестирічної роботи, у двох з трьох випадків справу вдається завершити на користь бізнесу.
У квітні-червні 2021 року РБО отримала 531 скаргу на неправомірні дії державних органів, що на 106 більше, ніж у першому кварталі 2021 року, та на 146 більше, ніж у другому кварталі 2020 року. Це найбільша кількість звернень з першого кварталу 2018 року, коли ми мали справу з налагодженням роботи СМКОР.
У звітному кварталі ми провели 321 розслідування та закрили 287 справ, 109 з яких – з успішним результатом для бізнесу, 133 – без успіху і ще 45 – з рекомендацією державному органу. З понад півтисячі отриманих звернень бізнесу ми були змушені відхилити чверть (26%), оскільки вони не відповідали вимогам Регламенту РБО.
Податкові накладні не реєструють попри рішення судів
Ключова причина зростання скарг у другому кварталі 2021 року – невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних. З 2018 року адміністративні суди отримали додаткове навантаження у вигляді позовів, в яких платники податків вимагали зобов’язати податкові органи зареєструвати податкові накладні. При чому абсолютна більшість (близько 92% у 2019-2020 рр.) справ судів першої інстанції, в яких оскаржувались рішення щодо відмови у реєстрації податкових накладних, вигравались платниками податків. Протягом першого півріччя 2021 року на супроводженні ДПС перебували від 3 до 5,8 тис. справ, в яких у податковий орган мав зареєструвати податкові накладні. До РБО у першому півріччі 2021 року надійшло 172 скарги щодо невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних, 115 з яких – саме у другому кварталі. Раніше у системних звітах “Адміністрування податків, які сплачує бізнес” (2020) та “Як бізнесу домогтися виконання судового рішення в Україні” (2021) ми надали рекомендації ДПС, Мінфіну та Кабміну щодо того, як можна вдосконалити виконання судових рішень, допомогти бізнесу та розвантажити суди. Цього кварталу ми ще раз нагадати державним органам про необхідність імплементувати відповідні зміни.
У порівнянні з попереднім кварталом підприємці також більше скаржилися на блокування податкових накладних, включення до переліків ризикових платників податків та безпідставно відкриті кримінальні справи з податкових питань. Крім податкових проблем, бізнес повідомляв про порушення правоохоронців: кількість скарг щодо Національної поліції (32), органів Прокуратори (16) та Служби безпеки України залишилася практично незмінною проти першого кварталу 2021 року. Вполовину зменшилася кількість скарг на митників (з 26 до 13), але втричі зросла стосовно Міністерства юстиції України (з 4 до 12).
Хто найчастіше звертається за допомогою
Більшість скаржників РБО, вже традиційно – це малий та середній (75%) український (87%) бізнес. Від великого бізнесу надійшло 25% скарг, від іноземного – 13%. Найчастіше зверталися представники оптової торгівлі (26%), агробізнесу (14%) та промислового виробництва (10%). Після завершення кожного розслідування бізнес-омбудсмен просить підприємців оцінити роботу інспекторів. Відповідно до 104 відповідей із форм зворотнього зв’язку, 98% заявників залишилися задоволеними співпрацею з РБО.
Вирішення системних проблем бізнесу
Серед системних рекомендацій, виданих з початку роботи РБО, у звітному кварталі були виконані наступні:
Протягом звітного кварталу РБО брала участь в робочих зустрічах щодо системних змін – організованих під егідою відповідних парламентських комітетів – для сприяння оперативному розгляду законопроєктів щодо адміністративної процедури і реформи конкуренційного законодавства. РБО видала близько 60 системних рекомендацій у вищезгаданих сферах.
Якщо ваш бізнес потерпає від тиску державних органів або ви опинився у ситуації, з якої ви самостійно не можете знайти вихід – ви можете спробувати звернутися до бізнес-омбудсмена. Він безкоштовне розгляне скаргу, проведе незалежне розслідування та допоможе захистити ваші порушені законні права.
Читайте публікацію також за посиланням.

Наступний кейс Кількість скарг за три роки зросла до рекорду — бізнес-омбудсмен