15.08.2023

«Перевірка передбачає, що щось знайдуть». Фіскальні органи відновили наїзди на підприємців, — Роман Ващук, бізнес-омбудсмен (NV)

Автор: Світлана Угніва

Чому бізнес-омбудсмен вважає, що у сенсі податкових перевірок країна повернулась у минуле, а фіскали думають лише про перевиконання планів.

«Це набагато краще, ніж було за часів Януковича, але набагато гірше, ніж до війни». Так нещодавно висловився співзасновник найбільшого маркет-плейса України Rozetka Владислав Чечоткін про ситуацію з тиском з боку органів державної влади на бізнес. Він додав, що вже стали рутиною постійні перевірки, в результаті яких «нічого не знаходять» і штрафують на «якісь мінімальні суми штрафів», що, втім, заважає нормальній роботі.

Це далеко не єдине подібне публічне нарікання. В червні понад чотири десятки представників вітчизняного бізнесу випустили так званий Маніфест 42, в якому заявили про те, що країну накрила хвиля корупції та рейдерських атак. Після цього Володимир Зеленський навіть запрошував низку підприємців на зустріч в Офісі президента.

З чим пов’язане посилення таких негативних тенденцій, та які звернення надходять від підприємців, NV розповів бізнес-омбудсмен Роман Ващук. Далі – його пряма мова:

«Що ми бачимо? Після паузи на тлі повномасштабного вторгнення, із відновленням діяльності зокрема фіскальних органів та інших [контролюючих органів] повернулися багато задавнених проблем. Але, можливо, через те, що центральна влада настільки зосереджена на війні і відповідних пріоритетах, що на регіональному рівні не відчувається чіткого керівництва. Це сприяє відродженню певних атавістичних практик, свого роду наїздів на бізнес. Ми це спостерігаємо, і про це було в нашому останньому звіті за другий квартал 2023 року.

З одного боку, стан справ майже повернувся до ситуації четвертого кварталу 2021 року. При цьому частково відіграє роль, я думаю, психологічний фактор з боку бізнесу, який багато волонтерить, чимало зробив для держави зі своєї ініціативи. І те, з чим підприємці, можливо, готові були ще якось миритись тоді, в четвертому кварталі 2021-го, тепер видається нестерпним зі сторони держави, яку всі мають рятувати, якій всі мають допомагати, і яка при цьому повернулася в деяких питаннях до своїх найгірших практик.

[…]

Читати матеріал за посиланням.

Наступний кейс Поліція вилучила у бізнесу авто на потреби армії, але до фронту воно не доїхало. Як Рада бізнес-омбудсмена повернула автівку підприємству (Forbes)