25 березня 2025 року Рада бізнес-омбудсмена (Рада) презентувала результати розслідування за власною ініціативою на тему «Податкові стимули: як українцям не втратити свій ринок ОПК?».
Робота над окремими скаргами підприємців з оборонної сфери та проведені консультації Ради з галузевим бізнесом та експертами підсвітили низку проблем, зокрема, з пільгами у податковій сфері, зокрема ПДВ. Саме тому команда Ради вирішила глибше дослідити цю проблематику та розробити для державних органів рекомендації, що можуть покращити умови для національного виробника.
«Початково нашим задумом було подивитися на взаємодію між бізнесом і державою в сфері ОПК. В ході розслідування ми зрозуміли, що підприємці часто скаржаться саме на податкові питання. А, як відомо, податкова сфера – одна з ключових експертиз Ради. Податкові питання стабільно становлять близько 60% усіх скарг бізнесу, які розглядає Рада. Отже, ми вирішили сфокусуватися саме на питаннях оподаткування, а точніше – на питаннях пільгового ПДВ», – повідомила заступниця бізнес-омбудсмена Юлія Андрусів.
Під час власного розслідування Рада проаналізувала як питання пільг для виробників комплектуючих та їх вплив на локальне виробництво, так і окремі проблеми правозастосування пільгового режиму.
«Економічна спроможність оборонного бізнесу — те, без чого неможлива ефективна оборона держави. Власне розслідування Ради показало, що застосування пільг для оборонних фірм вимагає збалансованого підходу. Податкова політика має бути союзником у боротьбі з зовнішнім ворогом. Перегляд пільгового режиму для компаній, що працюють на потреби оборони, та створення сприятливих умов в адмініструванні ПДВ – необхідні кроки для заохочення й розвитку національних виробників», – зазначив Роман Ващук, бізнес-омбудсмен.
Під час власного розслідування інспектори Марина Павленчик та Владислав Калуга з’ясували, що через незбалансовані пільги певна продукція, а саме компоненти до військової техніки, вироблені в Україні для потреб оборони, виявляються дорожчими за імпортні аналоги. Водночас, проблеми в застосуванні пільг виливаються в численні судові процеси держави проти бізнесу щодо повернення ПДВ. Механізм оподаткування послуг ремонту та модернізації військової техніки призводить до «перетікання» коштів по суті з однієї кишені держави в іншу, що також може послаблювати обороноздатність країни.
За результатами власного розслідування Рада рекомендувала державі переглянути режим застосування пільг, зокрема, для виробників комплектуючих та ремонтних підприємств, і роз’яснити, як діють пільги при оподаткуванні операцій з товарами для потреб оборони.
Рада відкрита до подальшої взаємодії з державними органами щодо практичного втілення рекомендацій та готова надалі ділитись своєю багаторічною податковою експертизою, аби вдосконалювати законодавство та усувати бар’єри для оборонних підприємств.
Повний перелік рекомендацій та текст звіту за результатами власного розслідування завантажуйте за посиланням.