Рада бізнес-омбудсмена презентувала результати дослідження на тему “Проблеми захисту та відновлення критичної інфраструктури із залученням приватного сектору”. Дослідження провела команда Ради, яка працює в напрямку Policy & Recovery (Політики та Відновлення), під керівництвом заступниці бізнес-омбудсмена Тетяни Короткої.
У звіті Рада аналізує існуючі проблеми у сфері відновлення об’єктів критичної інфраструктури (КІ), зокрема енергетичного сектору, а також висвітлює ключові виклики, що ускладнюють реалізацію проєктів.
“Повномасштабне вторгнення рф в Україну та постійні атаки на мирне населення та інфраструктуру створили надзвичайну ситуацію, наслідки якої можливо подолати лише шляхом комплексного підходу та ефективної взаємодії між державою, бізнесом та міжнародними партнерами. Маючи спеціально підготовлену команду в Раді бізнес-омбудсмена, ми пропонуємо Уряду України та стейкголдерам об’єднати зусилля та спрямувати їх на якнайшвидше усунення перешкод для успішної реалізації проєктів відбудови”, – сказав Роман Ващук, бізнес-омбудсмен.
Згідно з даними Світового банку, потреба України у відновленні складає USD 486 млрд, з яких USD 5 млрд необхідні для термінового відновлення інфраструктури. Найбільших втрат зазнала критична інфраструктура, збитки якої оцінюються у USD155 млрд.
У звіті Рада зазначає, що такі проблеми як нестабільність фінансування, затримка виплат підрядникам, адміністративні бар’єри, складнощі у земельних питаннях, корупційні ризики у державних закупівлях, кадровий дефіцит та недосконале нормативне регулювання серйозно гальмують процеси відновлення та ставлять під загрозу стійкість інфраструктури у майбутньому.
“Відбудова критичної інфраструктури – це не лише відновлення зруйнованих об’єктів, а й стратегічна можливість для побудови більш стійкої та модернізованої системи. Успіх цього процесу залежить від довіри серед усіх сторін, ефективного управління, прозорих механізмів фінансування та злагодженої взаємодії всіх учасників відновлення”, – зауважила заступниця бізнес-омбудсмена Тетяна Коротка.
У звіті Рада бізнес-омбудсмена пропонує державі комплексні рекомендації, які як в короткостроковій, так і довгостроковій перспективі, можуть змінити підхід до відбудови. Вони включають, зокрема, запровадження чітких правил для захисту бізнесу від ризиків несплати за виконані роботи, створення ефективного механізму координації між стейкголдерами, реформування процедур державних закупівель та забезпечення прозорості фінансування.
“У 2022 році Президент України ухвалив рішення про будівництво трьох рівнів захисту енергетичних об’єктів. Компанія Autostrada реалізувала цей проєкт – від проєктування до будівництва, задіявши власні виробничі потужності. Проєктні рішення, розроблені проєктним інститутом Autostrada спільно з британськими військовими інженерами, стали основою програми захисту енергетики. Будівництво велося в надскладних умовах: наші працівники ризикували життям під обстрілами, без фінансування та з нормативними перешкодами. Щоб пришвидшити роботи, Autostrada інвестувала понад USD 50 млн у власні виробництва бетону та металоконструкцій. Ефективність проєктів підтверджена військовими, міжнародними партнерами та експертами. Обсяги, вартість та якість виконаних робіт підтверджено Державною аудиторською службою, міжнародним технічним наглядом та судовими експертами. Готові укриття неодноразово витримували обстріли, але через відсутність фінансування темпи робіт наразі знижені до мінімуму. Компанія виконувала роботи навіть за кредитні кошти, сплативши понад 500 млн грн відсотків, що стали її прямими збитками. При цьому ці збитки не виставлялись та не виставляються державі. Борг держави перед Autostrada, в тому числі за виконані у 2022-2023 роботи, становить понад 3 млрд грн. Невирішені проблеми з захистом критичної інфраструктури підривають енергетичну безпеку та ставлять під сумнів реалізацію рішень Президента, Ставки та РНБО”, – зазначив Дмитро Троєкуров, Генеральний директор Групи компаній “Автострада”, посилаючись на важливість дослідження РБО.
Як і з іншими системними рекомендаціями Ради, РБО працюватиме з партнерами над впровадженням рекомендацій і розбудови ділового середовища, що відповідає потребам прискореного відновлення економіки України.
Завантажити звіт за посиланням.