9 липня 2025 року Рада бізнес-омбудсмена України у партнерстві з італійським Омбудсменом провела у Римі захід на найвищому рівні під назвою: «Роль інституцій омбудсменів у відновленні України на основі верховенства права та її європейському майбутньому».
Захід відбувся напередодні Ukraine Recovery Conference і зібрав омбудсменів національних та регіональних інституцій, представників місцевої влади та міжнародних експертів, щоб обговорити ключову роль омбудсменських інституцій у процесі відновлення України — зокрема в посиленні прозорості, підзвітності та верховенства права.
Дискусія була сфокусована на ролі омбудсменів як нейтральних посередників, які забезпечують справедливу реалізацію реформ і виступають надійними містками між громадянами, урядами, бізнесом і міжнародними партнерами.
Модераторкою заходу була Тетяна Коротка, заступниця бізнес-омбудсмена України, яка наголосила на готовності України до практичної міжнародної співпраці та залучення відповідальних інвесторів: «Україна стане найбільшим у світі будівельним майданчиком після завершення війни. Рада бізнес-омбудсмена готова виступити фасилітатором — усуваючи перешкоди між італійськими компаніями та їх українськими партнерами для запуску проєктів з відбудови».
Під час події Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України, акцентував на подвійній ролі омбудсмена: «Люди звертаються до нас, щоб домогтися дотримання правил. З економічного погляду, руйнування — це шанс, але лише якщо правила зрозумілі й дотримуються. Омбудсмен — це і мегафон громадян, і гарант передбачуваних рамок».
Маріно Фарделлі, омбудсмен Регіону Лаціо та президент Національної мережі омбудсменів Італії, підкреслив фундаментальні цінності, що мають лежати в основі відбудови: «Не може бути відновлення без прав, справедливості та прозорості. Ми стикаємося з історичним викликом, та італійські омбудсмени готові підтримати Україну через навчання та обмін досвідом».
Ніколя Піно, заступник директора Директорату з фінансових та підприємницьких справ ОЕСР, зазначив: «Державного фінансування буде недостатньо — приватний капітал буде необхідним».
Він підкреслив, що український бізнес-омбудсмен відіграє ключову роль у створенні інвестиційного середовища, яке викликає довіру. Також він зауважив, що ОЕСР готова надати рекомендації для вдосконалення механізмів консультацій між інвесторами та органами влади, а також для зниження ризиків корупції.
У своєму спеціальному відеозверненні Тереза Анджіньйо, Європейська омбудсменка, наголосила на важливості зміцнення мереж омбудсменів по всій Європі, щоб забезпечити, аби верховенство права та захист прав залишалися в центрі післявоєнної відбудови України та її інтеграції до ЄС.
Спікери підкреслювали, що омбудсменські інституції є життєво важливими зв’язковими ланками — містком між державними акторами, правовими рамками, інвесторами, підприємцями та громадянським суспільством.
Наголошувалося, що успішна відбудова вимагає не лише фінансових ресурсів, а й чітких правил, правової передбачуваності та відновлення суспільної довіри.
Учасники відзначали, що лише публічних коштів буде недостатньо: прозоре середовище, засноване на правилах, є ключовим для залучення відповідального приватного інвестування.
У цьому контексті омбудсмени були представлені як унікальні посередники у вирішенні спорів, моніторингу дій влади та роз’ясненні правил як бізнесу, так і громадянам — щоб забезпечити справедливість та знизити ризики корупції в процесі відбудови України.
Захід висвітлювали італійські ЗМІ, зокрема агентство Italpress, яке назвало омбудсменські інституції «опорами прозорості, справедливості та відповідального відновлення».
Детальніше: https://www.italpress.com/ucraina-il-difensore-civico-ponte-e-garante-nella-ricostruzione