03.05.2023

Прикручуючи гайки схемам, не задушити «білий» бізнес

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук виступив зі спеціальною доповіддю “Блокування податкових накладних: стан виконання рекомендацій” на тематичній конференції видавництва «Юридична практика».

Роман Ващук розповів про виконання Міністерством фінансів України та Державною податковою службою України рекомендацій щодо поліпшення ситуації із роботою СМКОР (Система моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків), які Рада передала державним органам за результатами власного розслідування.

Одразу після публікації звіту з результатами розслідування бізнес-омбудсмен розпочав моніторинг імплементації наданих рекомендацій. Протягом останніх двох місяців з моменту його оприлюднення РБО веде активний діалог з ДПС, Мінфіном та Верховною Радою України щодо механізмів запровадження змін, які мають врегулювати проблеми СМКОР та попередити необґрунтовані випадки блокування податкових накладних.

Моніторинг РБО виконання рекомендацій на сьогодні свідчить про досить повільні темпи зрушень, що не відповідають очікуванням бізнесу. Хоча із блокуванням ПН/РК у березні 2023 року стикнулось 26 тис. підприємців, що на 38% менше за кричущий жовтнений показник у 42 тис. компаній (і водночас в 4 рази більше за березень 2020 року), добропорядний бізнес потребує більш рішучих та відчутних змін у підході держави до виявлення податкових ризиків. Більше того, податкові питання склали понад дві третини всіх скарг бізнесу до РБО у першому кварталі 2023, що лише підкреслює нагальність проблеми.

«Ми заохочуємо державні органи — Мінфін та ДПС — відійти від формалізму та пожвавити рух в напрямку впровадження наших рекомендацій, що мають налагодити автоматизовану роботу СМКОР та мінімізувати негативні наслідки для бізнесу. Рада також виступає проти виключення податкової сфери з-під дії нового закону про адміністративну процедуру», —  зауважив Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України.

Нагадаємо, результати власного розслідування, в якому РБО досліджувала масовість випадків блокування податкових накладних, установа опублікувала у березні 2023 року. Висновки, представлені у звіті Ради, підтримали провідні бізнес-асоціації, зокрема Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.  Примітки до виступу читати тут.

Наступна новина: Бізнес під утиском податківців — зміни в системі ПДВ необхідні вже зараз