17.07.2025

Partners in Progress: Український приватний сектор у фокусі відновлення

11 липня 2025 року команда Policy & Recovery Ради бізнес-омбудсмена України в партнерстві зі Спілкою українських підприємців організувала в Римі дискусію “Partners in Progress: Ukraine’s Private Sector Response”, — метою якого була рефлексія та  продовження діалогу, започаткованого на Ukraine Recovery Conference (URC) 2025 щодо участі приватного сектору у відновленні України.

Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України, прямо у вітальному слові  зробив наголос, який став основною ідеєю подальшої дискусії: «Бізнес не має бути залишений наодинці в умовах війни. Потрібна передбачуваність, прозорі правила і повага до його ролі у відбудові».

Представники потужних бізнес-об’єднань та окремих бізнесів були представлені в ідеальному балансі думок лідерів бізнес-об’єднань — український бізнес (Катерина Глазкова, СУП), європейський (Luisa Santos, Business Europe; Andrzej Rudka, Konfederacja Lewiatan; Artūras Žarnovskis, Future of Ukraine and European Peace Facility programme; Jim Weiss, Samsung) та американський приватний сектор (Irina Paliashvili, Eric Luhmann, Greg Fishman, USUBC) наголошували на потребі у прозорих правилах гри, соціальній відповідальності підприємців, а також на важливості прямої комунікації з міжнародними партнерами.

Учасники отримали доступ до експертизи міжнародних фінансових інституцій (ЄБРР, МФК), які  були представлені на високому рівні (Barbara Rambousek, Irina Kravchenko, Lisa Kaestner). Вони акцентували на вже реалізованих інвестиціях та повідомили про амбітні плани та угоди, укладені під час URC2025. Особлива увага була приділена збереженню та підтримці людського капіталу, як передумові сталого економічного зростання. Укладення Хартії стійкості людського капіталу (HCR) стало одним з найгучніших подій URC2025.

Додатково обговорювалися інструменти підтримки муніципалітетів, логістики та агроінфраструктури, а також принципи «зеленого» переходу. ЄБРР та МФК підтвердили свою стратегічну підтримку України, продовжуючи інвестувати навіть в умовах війни та фокусуючись на ключових пріоритетах — енергетиці, інфраструктурі,  людському капіталі й зміцненні інституцій.

Міжнародні компанії відзначали потенціал української економіки та робочої сили, висловлюючи зацікавленість у трансформаційних проєктах — за умови сталої безпеки, стабільного регуляторного середовища та передбачуваності державної політики, націленої на адаптацію європейських норм та правил.

Тетяна Коротка, заступниця бізнес-омбудсмена України, наголосила на необхідності структурних реформ і тактичних рішень, які дозволять державі Україні готувати стійкі (sustainable and bankable) проєкти відновлення — як із залученням приватного бізнесу в ролі радників і виконавців, так і для створення нових можливостей розвитку приватного сектору.

Захід у Римі став дієвою платформою для стратегічного діалогу між приватним сектором, державою та міжнародними партнерами, та дозволив РБО разом з партнерами заходу  – СУП, USUBC та EBA – окреслити ще один майданчик для міжнародного ділового діалогу. Обговорення підтвердило спільну готовність до дій: продовження реформ, посилення інституційної спроможності та створення стабільного інвестиційного клімату.

Наступна новина: Рада бізнес-омбудсмена підтримала законодавчі зміни, спрямовані на захист бізнесу від зловживань у кримінальному процесі