06.02.2020

“Чим більше скарг подадуть компанії, тим більше державних процесів буде покращено”,  – бізнес-омбудсмен

У 4 кв. 2019 р. РБО отримала 412 скарг від бізнесу та закрила 249 справ. Установа допомогла компаніям повернути 347 млн. грн., а загальний фінансовий ефект з 2015 року склав 17,9 млрд. грн. Крім цього, Рада допомогла підприємцям припинити десятки випадків порушень з боку державних органів, отримати ліцензії та дозволи, а також закрити безпідставні кримінальні справи. 

Тенденції скарг. Чотири блоки скарг (податкові питання, дії правоохоронців, державних регуляторів та Міністерства юстиції) становили 86% усіх звернень:

•    Податкові питання (62%). Проти попереднього кварталу, кількість скарг цього найбільшого блоку зменшилась на 4%. Підприємці менше скаржилися на податкові перевірки, податкові кримінальні справи та анулювання реєстрації платника ПДВ. Єдиний предмет, з якого зросла кількість скарг – блокування податкових накладних. Багато компаній скаржилися на внесення їх до списку ризикових платників податків без конкретних пояснень з боку держорганів.

•    Дії правоохоронців (12%). Стосовно дій правоохоронців спостерігалися різні тенденції звернень, в залежності від органу. Порівняно з попереднім кварталом, бізнес більше скаржився на процедурні зловживання та бездіяльність Національної поліції. Також до нас частіше зверталися з приводу кримінальних справ, порушених Службою безпеки України. Натомість, компанії подали менше скарг щодо процесуальних зловживань та порушених кримінальних справ з боку органів Прокуратури.

•    Дії державних регуляторів (9%). Як порівняти з 3 кв. 2019 р. та 4 кв. 2018 р., зросла кількість звернень щодо неправомірних дій державних регуляторів.

•    Дії Міністерства юстиції (3%). Водночас загалом зменшився обсяг скарг на Міністерство юстиції, хоча тенденції звернень з питань виконавчого провадження та державної реєстрації були протилежними.

Переважна більшість (84%) заявників РБО – українські компанії. Найчастіше зверталися за допомогою оптовики (27%), виробники (16%), фізичні особи-підприємці (10%), представники нерухомості та будівництва (10%), а також агробізнесу та гірничодобувної промисловості (8%). Понад третина звернень (39%) надійшла з Києва.

Співпраця з державними органами. Загалом державні органи виконали 91% індивідуальних та 38% системних рекомендацій, наданих Радою. З метою підтримки конструктивного діалогу з державними органами, РБО підписала Меморандуми про партнерство та співробітництво з Генеральною прокуратурою, Державною податковою та Державною митною службами. Ці документи передбачають розгляд найскладніших справ в межах зустрічей спільних експертних груп, до складу яких входять як представники держорганів, так і Ради.

«Ми сподіваємось, що підписані Меморандуми з державними органами допоможуть досягти нашої спільної мети – покращення стандартів роботи відносно бізнесу тисяч державних службовців. Чим більше скарг подадуть компанії, тим більше системних проблем ми можемо виявити, і тим більше процесів в результаті буде покращено»,– підкреслив бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький.

Системні досягнення. Відповідно до наших рекомендацій з митних питань, Верховна Рада внесла зміни до Митного кодексу України, які мають забезпечити захист прав інтелектуальної власності при переміщенні товарів через український кордон. Відповідно до рекомендацій щодо боротьби з рейдерством, з метою недопущення здійснення реєстраційних дій з порушенням принципу територіальності, Верховна Рада прийняла закон, відомий як «Антирейдерський закон-2», який відновив територіальність як один з принципів державної реєстрації прав. Обидва закони набули чинності у 4 кв. 2019 р.

Системний звіт, присвячений МСП. Понад дві третини звернень (72%), отриманих Радою з початку роботи, надійшло від малих та середніх підприємств (МСП). З огляду на важливість скарг від МСП в портфоліо, РБО присвятила 15-й системний звіт оцінці реалізації державної Стратегії розвитку МСП до 2020 р. та сформулювали свої висновки на майбутнє. В аналізі на основі статистики Ради та результатів досліджень фокус-груп з підприємцями з різних областей України, експерти РБО дослідили питання надмірного контролю з боку податкових органів, необхідності вдосконалення трудового законодавства, стимулювання експорту та спрощення доступу до фінансування для МСП. РБО наголосила на важливості ролі Офісу розвитку МСП та місцевих органів влади у здійсненні обґрунтованої регуляторної політики та заходів контролю МСП, які сприятимуть їх розвитку. Очікується, що ці системні рекомендації будуть використані для комплексного аналізу заходів з реалізації Стратегії МСП-2020 та розробки подальших напрямків державної політики щодо МСП. 

Урядова комісія з питань захисту бізнесу. Уряд запросив РБО увійти до складу новоствореної Комісії з питань захисту бізнесу на чолі з Прем’єр-міністром. В межах двох засідань у 4 кв. 2019 р., Комісія розглянула декілька кейсів, відібраних з тих, що також розглядалися Радою раніше, але які водночас є особливо важливими для українського бізнес-клімату.

З повною версією квартального звіту українською мовою можна ознайомитись тут.

Наступна новина: Разом з НААУ запрошуємо на практичні семінари з актуальних проблем бізнесу!