07.04.2025

60%+ компаній готові інвестувати в Україну, попри війну

Рада бізнес-омбудсмена (Рада) презентувала звіт за результатами дослідження «Україна у війні: трансформація бізнес-середовища та перспективи інвестування».

До заходу приєднались представники бізнесової та аналітичної спільнот від Американської торговельної палати, Європейської Бізнес Асоціації, Торгово-промислової палати, Федерації роботодавців України, Спілки українських підприємців, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Центру економічної стратегії та торговельних палат Норвегії та Франції.

У дослідженні Рада мала на меті вивчити ключові виклики і можливості для розвитку бізнесу під час війни та оцінити перспективи залучення інвестицій. Його висновки, зокрема, допомогли визначити системні проблеми приватного сектору, що бере участь у відновленні.

Документ поєднує результати опитування представників українського та міжнародного бізнесу, проведеного восени 2024 року з аналізом змін, що відбулися з початку повномасштабного вторгнення, та їх впливу на діяльність компаній.

«Цей звіт — наша спроба заглянути «за горизонт» і протестувати «інвестиційні апетити» приватного сектору. Незважаючи на карколомні виклики, бізнес продовжує діяти, розвиватись і будувати плани в Україні, а міжнародні партнери цікавитись Україною «на майбутнє», – зауважила заступниця бізнес-омбудсмена Тетяна Коротка.

Учасниками опитування Ради стали резиденти Польщі, Німеччини, Канади, Великобританії, Швеції, Франції, Болгарії та України.

Згідно з дослідженням 60%+ іноземних інвесторів планують залучати в Україну інвестиції до 5 млн доларів США. 30%+ компаній готові інвестувати значно більші суми — до 100 млн доларів США.

«Стійкість українського бізнесу — це сигнал інвесторам: тут варто бути, варто вкладати. Але для того, щоб бізнес інвестував і розвивався, недостатньо лише проєктів або фінансових інструментів. Потрібні передусім стабільність, правовий захист і зрозумілі правила гри», – зазначив бізнес-омбудсмен Роман Ващук.

Разом з цим, підприємці зазначають, що ключовим фактором при ухваленні інвестиційних рішень є ризики, пов’язані, саме з війною (69%). Крім того, 38,9% бачать негативний вплив у економічній невизначеності, коливанні національної валюти та інфляції. Найбільшими правовими та регуляторними перешкодами, що стримують інвесторів є: дозвільні процедури (15,4%), обмежений доступ до правосуддя (15,4%), відсутність ефективного страхування політичних ризиків (15,4%), корупція (7,7%) та військові ризики (7,7%).

Окрема частина дослідження стосувалась участі приватного сектору у публічних закупівлях. Недобросовісна конкуренція та проблеми з виконанням договорів суттєво впливають на рівень довіри бізнесу та їхнє бажання брати участь у тендерах.

Дослідження також містить пропозиції Ради щодо першочергових змін для притоку інвестицій.
Рада продовжить фіксувати виклики, з якими зіштовхується бізнес, ділитися аналітикою та пропонувати конкретні рішення, щоб ці бар’єри перетворювалися на можливості.

Завантажуйте звіт за результатами дослідження за посиланням.