66513

16.07.2024

Здолати податкові перешкоди: справа сольового заводу

Включення до переліку ризикових платників податків Закарпатська обл.

Єдиний виробник кам’яної солі в Україні зіткнувся з проблемою включення до переліку ризикових платників податків. У березні 2024 року Головне управління ДПС у Закарпатській області віднесло підприємство до переліку ризикових платників. Компанія оперативно подала пояснення та необхідні документи, аби скасувати ризиковий статус.

Однак, незважаючи на надані пояснення та документи, податкова кілька разів змінювала підстави свого рішення та повторно залишала компанію в переліку ризикових платників. Це призвело до нових рішень у квітні та травні 2024 року, що фактично заблокувало діяльність компанії.

Зіткнувшись із таким тиском, в травні 2024 року компанія звернулась до Ради бізнес-омбудсмена. Рада дійшла висновку про те, що підприємство надало переконливі пояснення, аби спросити сумніви податкового органу щодо «ризикових» операцій.

Рада, взявшись за розгляд справи, організувала зустріч з представниками ДПС України в межах Експертної групи. На зустрічі податківці зрештою озвучили повний перелік зауважень до діяльності платника податків. Вони стосувались розбіжностей у рентних платежах та накопичення залишків товарів. Як виявилося, найбільші сумніви податківців  стосувалися саме товарних залишків за рахунок придбання яких, був сформований податковий кредит з ПДВ. Тому, місцеве податкове управління всіляко намагалося перевірити чи платник податків дійсно мав в наявності товарні залишки в задекларованих обсягах. 

Рада, зі свого боку, зауважила, що обставини, які намагаються з’ясувати податкові органи можуть бути предметом податкової перевірки та аж ніяк не можуть бути встановлені в межах розгляду пояснень про невідповідність критеріям ризиковості. Ті ж сумніви, які раніше зазначалися в рішеннях про ризиковість платника компанії вдалося спростувати.

Зрештою, в липні 2024 року, після подання підприємством чергових пояснень та документів, податкова виключила підприємство з переліку ризикових платників. Місцеве податкове управління таки вирішило провести позапланову перевірку платника.

Рада завжди виступає за цивілізований діалог між бізнесом і владою та вкотре наголошує на тому, що процедура визнання платника податків ризиковим не має підміняти податкову перевірку. Якщо податковий орган дійсно має обґрунтовані сумніви до діяльності платника податків, то для цього законодавство надає можливість з’ясувати всі необхідні обставини у форматі перевірки, що не призводить до повного блокування роботи підприємства.

Наступний кейс: Рада бізнес-омбудсмена допомогла ФОП подолати бюрократичні перепони