Об’єкт скарги: Державна фіскальна служба України (ДФС)
Суть скарги: Починаючи з червня 2017 року Рада отримала 12 однотипних звернень від підприємств з різних областей України. Предмет скарг був однаковим: в системі електронного адміністрування (СЕА) ПДВ у скаржників з незрозумілих для них причин зменшувалася сума, на яку вони могли зареєструвати податкові накладні (так званий «реєстраційний ліміт»).
Інспектори Ради почали розбиратися в скаргах і виявили, що у всіх кейсах була одна спільна деталь. В певний момент часу всі заявники помилково виписували задвоєну податкову накладну. Номер або дата на задвоєнних накладних могли бути різними, але вони стосувалися однієї операції. Помилкову накладну платники податку зрештою “анулювали” (складали до неї розрахунок коригувань), але, як правило, робили це з затримкою – у іншому звітному періоді.
Як виявилось, СЕА ПДВ у випадку виписки та подальшого анулювання задвоєнної накладної спрацьовувала некоректно. В принципі, така відміна не мала впливати на реєстраційний ліміт. А от у наших заявників на суму анульованої накладної реєстраційний ліміт зменшувався. Для підприємств це означало фінансові втрати. Щоб продовжувати діяльність, вони часто змушені були покласти на податкові рахунки додаткові кошти.
Вжиті заходи: Стосовно кожної скарги інспектори Ради зверталися до ДФС з проханням виправити помилку СЕА та відкоригувати формулу. Інспектори письмово пояснювали фіскальній службі проблему та пропонували варіанти її рішення. Однак виявилось, що для усунення проблеми необхідно внести зміни в законодавство. Зрештою для вирішення проблеми було скликано робочу групу під егідою Мінфіну, у яку увійшли представники Ради, ДФС та інші експерти. Учасники робочої групи спільно проаналізували проблему та розробили механізм її вирішення, який передбачав відповідні зміни у законодавство.
Результат: За результатами півторарічної роботи, було прийнято нормативний акт, що вносить зміни в законодавство та дає можливість анулювати задвоєні податкові накладні без зменшення реєстраційного ліміту. Такі зміни набудуть чинності 1 грудня 2018 року. Це дозволить всім, хто стикнувся з проблемою, відновити правильний баланс рахунку, а в майбутньому запобігти таким помилкам в роботі СЕА ПДВ.