25.09.2020

«В усьому винний газовий лічильник»: кримінальне провадження нарешті закрито

Національна поліція: кримінальні провадження Київська обл.

Скарга на: Головне управління Національної поліції в Київській області (ГУ НП)

Суть скарги: До Ради надійшла скарга від двох виробників будівельних конструкцій. Компанії, виробництво яких знаходиться на спільній території, скаржилися на тиск правоохоронних органів. 

За заявою ПАТ «Київоблгаз» правоохоронні органи зареєстрували  кримінальне провадження щодо підприємств, в межах якого відбувалися слідчі дії. З’ясувалося, що коли одна компанія викликала оператора газорозподільної мережі для встановлення нового газового лічильника, той зафіксував порушення в роботі старого приладу та склав акт про порушення. Тоді «Київоблгаз» вирішив провести перерахунок спожитого газу, в результаті чого донарахував скаржнику борг на суму у понад 47 млн. грн. Після проведення експертизи, компанія встановила, що лічильник вийшов з ладу через некваліфіковані дії працівників ПАТ «Київоблгаз», які призвели до його несправності. У свою чергу,  газорозподільна мережа звинуватила компанію в тому, що та умисно змінила налаштування лічильника і таким чином занизила показники споживання газу. Водночас в судовому порядку позицію ПАТ «Київоблгаз» було спростовано, а наявність заборгованості не було підтверджено.

В межах же кримінального провадження  тиск правоохоронців продовжувався, незважаючи на рішення суду. Слідчі проводили обшуки та здійснювали арешт майна компаній. Через це підприємства  не могли повноцінно функціонувати. Також існував ризик повного припинення газопостачання підприємства. На цьому етапі розгляд справи розпочала Рада бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: Інспектор Ради підтримав позицію скаржника та визнав скаргу обґрунтованою. Рада звернулася до ГУ НП та рекомендувала закрити кримінальне провадження у справі виробника будівельних конструкцій через відсутність складу злочину. Більше того, Рада звернула увагу правоохоронців на рішення суду, який також був на боці скаржника. В межах Меморандуму про партнерство та співробітництво між Радою бізнес-омбудсмена та Офісом генерального прокурора, Рада винесла розгляд скарги на засідання відповідних експертних груп з правоохоронними органами.

Результат: Завдяки ефективній комунікації Ради, ГУ НП закрила кримінальне провадження у справі скаржника. Підприємства відновили спокійну роботу. Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Документи прийнято ДПС: інвесткомпанія знову може реєструвати податкові накладні